HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Félszocpol használt lakásra is

t: 1279

Félszocpol használt lakásra is

A jelenleg hatályos szabályok szerint új lakás vásárlása, építése esetén a vételár, illetve az építési költség megfizetéséhez állami támogatásként legfeljebb 400 000 forint összeghatárig az általános forgalmi adó visszatérítése igényelhető. Ez a lehetőség a kormány döntése folytán február elsejétől megszűnik. Fontos tudnivaló azonban, hogy a február 1-jét megelőzően kötött adásvételi szerződések, illetve kiadott építési engedélyek esetében az adó-visszatérítés a jelenlegi feltételek mellett ezt követően is kérelmezhető.

A nem önkormányzati vagy állami tulajdonban lévő bérlakásban élők a jövőben lakbértámogatásban részesülhetnek, ha gyermeket nevelnek és jövedelmi helyzetük alapján erre rászorulnak. A támogatás szempontjából kizáró oknak tekinthető, ha az igénylő lakástulajdonnal is rendelkezik. A támogatási kérelmeket a bérlakás fekvése szempontjából illetékes települési önkormányzathoz kell beadni. Az ehhez szükséges keret biztosítására a települési önkormányzat pályázat útján központi lakbértámogatást igényelhet a bérlők után, ha bérelt lakás mérete nem haladja meg a lakásfenntartási támogatásra alkalmazandó mértéket (két személy esetében 45 m2, három személy esetében 55 m2, négy személy esetében 65 m2, négynél több személy esetén a 65 m2 személyenként 5-5 m2-rel nőhet) és a család egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a nyugdíjminimum 150 %-át. További feltétel, hogy az igénylő családjának vagyona nem haladja meg a rendszeres gyermekvédelmi támogatás megállapításnál irányadó mértéket. A központi lakbértámogatás mértéke nem lehet több, mint a lakbér 30%-a, de legfeljebb havi 7000 forint.

A szocpol február elsejétől az első gyermek után 900 000 forintra, a második gyermek után 1 500 000 forintra, a harmadik gyermek után 1 400 000 forintra emelkedik. A negyedik gyermek után a támogatás 800 000 forint, minden további gyermek esetében 200 000 forint lesz.

Változtak a lakástámogatások felhasználásának igazolására vonatkozó szabályok is. A közvetlen támogatások, illetőleg a kamattámogatások igénybevételéhez a költségek igazolásaként bemutatott számlát a hitelintézet csak akkor fogadhatja el, ha a számla kibocsátója a kibocsátás időpontjában az APEH nyilvántartásában szerepel. Külön adóhatósági igazolás nélkül elfogadható az a számla, melynek kibocsátója a számlakibocsátás időpontjában - bejelentkezése alapján - az APEH e célra létrehozott külön nyilvántartásában szerepel és hozzájárult ahhoz, hogy a nyilvántartásban szereplő adatait az adóhatóság az interneten közzétegye. A külön nyilvántartásban nem szereplők számláit a hitelintézet akkor fogadhatja el, ha a támogatott személy a számlákhoz csatolja az APEH igazolását, mely szerint a számlakibocsátó a számla kibocsátásának időpontjában a nyilvántartásban működő adóalanyként szerepelt.

Otthonteremtési támogatás

Az újonnan bevezetett, fiatalok otthonteremtési támogatására a 35 év alatti, gyermekes házastársak, élettársak vagy egyedülálló személyek jogosultak. A támogatás használt lakás vásárlásához igényelhető a szükséges önerő növelése érdekében. Fontos kitétel azonban, hogy az ingatlan vételára Budapesten és megyei jogú városokban a 12 millió forintot, vidéken pedig a 8 millió forintot nem haladhatja meg. Az otthonteremtési támogatás összege megegyezik a félszocpol néven közismertté vált kedvezmény összegével, de nem haladhatja meg a vételár 80%-át. A kedvezmény igénylése esetén nem előfeltétel, hogy a megvásárolandó lakás a fiatalok első lakása legyen. A szocpolhoz hasonlóan a otthonteremtési támogatásnál is kizáró oknak tekinthető, ha az igénylőnek, házastársának, élettársának, vele együtt költöző kiskorú gyermekének másik lakástulajdona van.

A támogatás a később született gyermek, gyermekek után is kérelmezhető - az adásvételi szerződés keltének időpontjában érvényes összegben - abban az esetben, ha az igénylőknek kölcsönszerződésük van. Az igénybe vett támogatást csak a még fennálló kölcsön tőketörlesztésére lehet fordítani.

A félszocpol szabályai egyébként változatlanok maradnak. Továbbra is csak lakásbővítéshez, illetve a három vagy több gyermekesek esetében használt lakás vásárlásához igényelhető ez az állami támogatás. A fiatalok otthonteremtési támogatása éppen a félszocpol hiányosságait küszöböli ki, mivel az egy vagy kétgyermekes családok használt lakáshoz jutását teszi lehetővé. Fontos szabály azonban, hogy a félszocpolt és az otthonteremtési támogatás ugyanazon gyermek után együttesen nem kérhető. Az otthonteremtési támogatás igénylésével megvásárolt lakást 5 évig az állam javára bejegyzett jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom terheli.

A félszocpol és az otthonteremtési támogatás összege 2005. február elsejétől az első gyermek után 450 000 Ft, a második gyermek után 750 000 Ft., a harmadik gyermek után 700 000 Ft., a negyedik gyermek után 400 000 Ft., minden további gyermek esetében 100 000 Ft. Újdonságnak tekinthető, hogy a félszocpol, illetve a fiatalok otthonteremtési támogatása - az egyéb feltételek fennállása esetén - a közös tulajdon megszüntetéséhez is igényelhető. Kivételt képez a házasság fennállása, vagy az élettársi kapcsolat fennállása alatt a felek között a közös tulajdon megszüntetése. A házasság felbontása és az élettársi kapcsolat megszűnése esetén a fenti korlátozás nem érvényesül, azaz a közös tulajdon megszüntetéséhez a támogatások szabadon igényelhetők.

Állami kezességvállalás

Az állam 2005. február elsejétől készfizető kezességet vállal a lakáscélú ingatlan építéséhez, vásárlásához hitelintézettől igényelt kölcsön összegének a hitelbiztosítéki érték 60%-át meghaladó részére, de legfeljebb a hitelbiztosítéki érték 100%-áig. A kezességvállalással biztosított hitelt házastársak, élettársak, valamint gyermeket nevelő egyedülálló személyek vehetik igénybe, ha a hitelkérelem benyújtásakor egyikük sem, illetve a gyermeket nevelő egyedülálló személy nem töltötte be a 30. életévét. Másik lakástulajdon megléte, valamint az ügyletben résztvevők közötti rokoni kapcsolat az állami támogatásoknál rögzített szabályok szerint, kizáró okként értékelhető.

Az állami kezességvállalás feltétele, hogy a házastársak vagy az élettársak a kölcsön adósai legyenek és a hitelcél szerinti ingatlanban közös tulajdonjogot szerezzenek, illetve a gyermeket nevelő egyedülálló személy a kölcsön adósa legyen és a hitelcél szerinti ingatlanban tulajdonjogot szerezzen. A hitelcél szerinti ingatlanban kizárólag a házastársak, vagy az élettársak, illetve a gyermeket nevelő egyedülálló személy, valamint gyermekeik szerezhetnek tulajdonjogot.

Az ingatlan vételára, új lakás építése vagy vásárlása esetén pedig a telekár nélkül számított általános forgalmi adót tartalmazó építési költsége vagy vételára nem haladhatja meg Budapesten és megyei jogú városokban használt lakás esetén a 12 millió forintot, új lakás esetén a 15 millió forintot, más településeken használt lakás esetén a 8 millió forintot, új lakás esetén a 12 millió forintot.

A kezességvállalás feltétele továbbá, hogy a kölcsön teljes összege nem haladja meg az ingatlan vételárának 90%-át. Az adós(ok), illetve adóstársak hitelképességének jövedelmi helyzetüket is figyelembe véve a kölcsön teljes összegére vonatkozóan fenn kell állnia. A kölcsön fedezetét biztosító jelzálogjogot a hitelintézet kizárólag a garantált hitelrészt meghaladó kölcsönösszegre és annak járulékaira kötheti ki.

[LHP.HU]

2005.01.19. 11:49

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek