
árom üzletember Felcsuti Péter, Polgár András és Ujlaky András ismerik a Grameen Bank sikerét, hónapok óta azon dolgoznak, hogy az állammal együttműködve egy hasonló program Magyarországon is megvalósulhasson. Hogy azok is kaphassanak bankhitelt, akik eddig csak uzsorásokhoz fordulhattak, jelenleg ugyanis nincs olyan bank, amely többgenerációs munkanélküli, mélyszegénységben élőknek hitelt adna.
Az állammal szövetkezve "szegénybankot" hozna létre bangladesi mintára három magyar üzletember - Felcsuti Péter, Polgár András és Ujlaky András - a mélyszegénységben élők helyzetét javítandó.
Jelenleg nincs olyan pénzintézet ugyanis, amely többgenerációs munkanélküli, nyomorgó embereknek hitelt adna - írja a Népszabadság.
Célzottan vállalkozói kölcsönökről lenne szó. Legnagyobb akadálynak a szociális ellátórendszert és a vállalkozások működését befolyásoló bürokratikus intézményi szabályozást látják
Polgár András a lapnak azt mondta: a tervekben egyelőre nincs üzlet, de piaci alapon is működnie kell az intézménynek, hogy hosszú távon fennmaradjon.
A Grameen-történet azonban bizonyítja, hogy a dolog működik külföldön, és nem kell folyamatosan forrásokat beleölni a hitelezésbe, mert a szegények vállalkozásai egyszer csak önjáróak lesznek.
Muhammad Junusz 30 éve hozott létre egy pénzintézetet, mely a legszegényebbeknek nyújt hiteleket Bangladesben. A Grameen Bank azóta is működik, tőkéje gyarapszik, a mikrohitelprogramot pedig számos országban átveszik, Junusz 2006-ban Nobel-békedíjat kapott munkásságáért.
hirado
2009.02.06. 09:01