
A gázvezeték Oroszország megkerülésével a Kaszpi-tenger vidékéről szállítana gázt Törökországon át Ausztriáig.
Csaknem húsz delegáció vesz részt kedden azon a nemzetközi találkozón, amelynek témája a Nabucco megépítése. A csaknem 10 milliárd euró értékű beruházást a résztvevő országok olajvállalatai végeznék, de ehhez az érintett államok egybehangzó politikai nyilatkozatára van szükség.
Ha a keddi Nabucco-csúcson aláírják az úgynevezett Budapest-deklarációt, az felgyorsíthatja a beruházást.
A budapesti konferencián Irak is képviselteti magát. Az ottani gázmezőket is be lehetne kapcsolni a Nabucco-hálózatba, ám ennek egyelőre nagy a biztonsági kockázata.
A budapesti Nabucco-csúcson részt vesz Ilham Alijev azeri elnök, Szergej Sztanisev bolgár miniszterelnök, Mirek Topolanek, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Csehország kormányfője, Georgi Baramidze grúz miniszterelnök-helyettes, Andris Piebalgs, az EU energiaügyi biztosa, illetve a tervezett gázvezeték nyomvonalán lévő országok, így Ausztria, Románia, Törökország és Irak energetikai miniszterei, az új amerikai kormány és Türkmenisztán képviselője, valamint az EBRD és az EIB elnöke is.
A vezeték legkorábban 2013-ban szállíthat gázt Európába, ám az azeriek egyelőre mindössze évi 5-7 milliárd köbmétert tudnának a hálózatba juttatni.
A Kaszpi-térségben jelentős földgázmezői vannak Türkmenisztánnak is, amely szintén képviselteti magát a budapesti csúcson.
A türkmének 2020-ra akár 240 milliárd köbméter földgáz kitermelésére is képesek lehetnek, amely szinte teljesen kiválthatná az orosz gázt.
Az orosz Gazprom azonban már jelezte, hogy a teljes gázmennyiséget felvásárolná - európai áron.
hirado
2009.01.27. 10:35