
A fiúk öten voltak, a legidősebb is csak 10 éves, a gyerekeket szüleikkel együtt beidézték a rendőrségre, de eljárást nem lehet indítani ellenük, mert egyikük sem éri el a büntethetőség alsó korhatárát.
Saját osztálytársai erőszakoltak meg egy 9 éves kislányt egy szegedi általános iskola napközis foglalkozása alatt. A fiúk öten voltak, a legidősebb is csak 10 éves. Szüleikkel együtt beidézték őket a rendőrségre, de eljárást nem lehet indítani ellenük, mert egyikük sem éri el a büntethetőség alsó korhatárát. Magyarországon évente több mint háromezer gyermek követ el bűncselekményt. Az Igazságügyi Minisztériumban elvetették a 14 éves büntethetőségi korhatár leszállítását.
Saját osztálytársukat erőszakolták meg a harmadikos fiúk az egyik szegedi általános iskolában. Legalábbis, amit tettek, az jogilag erőszaknak minősül. A délutáni napközis foglalkozás alatt történt a közeli parkban, ahol elvileg pedagógus felügyelt rájuk. A lány 9, az öt fiú közül a legidősebb is csak 10 éves.
"A gyermekkorú sértett személyének a sérelmére az erőszakos közösülés ténye megvalósult, de mivel az elkövetők is gyermekkorúak voltak és 14 év alatt büntethetőséget kizáró ok áll fenn, ezért az eljárást a nyomozó hatóság megszüntette" – mondta a Ficsor Karolina, a Szegedi Rendőrkapitányság vizsgálója.
A rendőrség az ügyet átadta a gyámhatóságnak.
"Konkrétan erről az ügyről nem beszélhetek, de általánosságban elmondható, hogy ilyen esetben a gyámhatóság megvizsgálja a körülményeket és intézkedést hozhat a gyerek védelembe vételének az elrendeléséről" – mondta Ácsné Gunda Judit, a Szeged Város Polgármesteri Hivatalának irodavezetője.
Magyarországon évente átlagosan 3500 gyermek követ el bűncselekményt. A 14 éven aluliak által elkövetett erőszakos közösülés, illetve szemérem elleni erőszak évente négy-öt esetben fordul elő.
"A tendencia az, hogy a kiskorúak bűnözésén belül az erőszakos elkövetési módok egyre gyakrabban fordulnak elő akár a személy, akár a dolog elleni erőszak vonatkozásában" – mondta Lajtár István, a Legfőbb Ügyészség osztályvezetője.
A gyermekkorú bűnelkövetőkkel szemben alkalmazható legsúlyosabb szankció az állami gondozásba vétel.
Ha a szegedi kislánnyal mindez Skóciában történik, ahol nyolc év a büntethetőség alsó korhatára, akkor az öt fiú most börtönben kerül, előzetes letartóztatásban. Magyarországon 14 év a büntethetőség alsó korhatára, a BTK tervezett módosítása ezt nem érinti.
A jogalkotók ezzel azt üzenik, hogy a gyermekkori bűnözés kihívásaira nem a rendőröknek, hanem elsősorban a szülőknek és a pedagógusoknak kell megtalálniuk a válaszokat.
hirado
2009.01.24. 10:53