HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Hatéves mélypontra esett az OTP

t: 187

Hatéves mélypontra esett az OTP

Hétszázalékos mínuszba, 2200 forint alá zuhant az OTP-papírok árfolyama péntek délelőtt a Budapesti Értéktőzsdén. A részvények a válság kirobbanása óta nem jártak 2300 forint alatt sem. Ilyen mélyen utoljára 2003 nyarán volt az árfolyam.

Pillanatok alatt elképesztő mélyrepülést írt le az OTP a Budapesti Értéktőzsdén. A bankrészvények ára fél 11 után nem sokkal percek alatt mintegy 100 forintot csökkent, és a korábbi 2300 forint körüli szintről 2200 forint alá esett. A 2300 forintos szint kulcsfontosságú volt, tavaly októberben-novemberben kétszer is arról pattant, az állította meg az árfolyamzuhanást. A mai mélypontot 2185 forinton érte el, ami több mint 7 százalékos mínuszt jelentette. Innen óvatos korrekció kezdődött felfelé, az árfolyam jelenleg 2220 forint körül van.

A Portfolio.hu felidézi: napok óta hatalmas küzdelem zajlik az OTP részvények piacán az október 27-én beállított 2300 forintos mélypont közelében, most azonban úgy tűnik, hogy a papír, legalábbis egy időre, megadta magát. Az árfolyamot több nagy kötés taszította mélybe, így a bankpapír forgalma csaknem kétszerese az elmúlt egy hónap átlagának.

Már eddig csaknem 1,8 millió papírral kereskedtek ma, miközben az elmúlt egyhavi átlag napi 2,5 millió darab. A bankpapír piacának pörgését jelzi, hogy már eddig több mint 4 milliárd forintnyi kötés született rá, miközben a második legforgalmasabb részvénnyel, a Mollal alig több mint félmilliárd forint értékben kereskedtek.

Az OTP árfolyama a gazdasági válság kirobbanása óta még nem járt olyan mélyen, mint ma. Az eddigi napi mélypontot egy november 4-i 2320 forintos ár jelentette. Ennél lejjebb 2003 nyarán járt a bankrészvény ára, akkor 2170 forint körül is kereskedtek a bankpapírral.

Mögöttes okok
Nem egyedi okok állnak az OTP-részvény mai, lélektaninak is tartott szintet áttörő zuhanása mögött - magyarázták lapunknak részvényelemzők. Az elmúlt néhány nap a rossz hírek cunamiját hozta szerte a világban, minden napra jutott legalább egy kiábrándító hír, hol a várakozásokat alulmúló vállalati gyorsjelentés borzolta a befektetői kedélyeket, hol egy újabb bankcsőd következett be, hol a feltörekvő országok valutáit érte el gyengülési hullám, hol a világgazdaság és egyes országok korábban gondoltnál is mélyebb recessziójáról, gyengébb gazdasági teljesítményéről szállingóztak előrejelzések - emlékeztet Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető részvényelemzője. Múlt hete indult az Egyesült Államokban egy újabb eladási hullám, amely elsősorban a pénzügyi szektor papírjait érintette, az ottani bankok részvényei 15 éves mélypontot ütöttek. A befektetők között tehát újra felütötte a fejét a pesszimizmus, amit a közép-európai régió bankrészvényei is rendesen megéreztek.

A régiót azért is "ütik", mert a térség országainak gazdasági növekedése drámaian lefékeződik - van, ahol recesszióba is süllyed, mint például Magyarországon -, ez pedig a rossz adósok számának emelkedésében, a bankok rosszhitel-állományának növekedésében is lecsapódik - teszi hozzá Móró Tamás, a Concorde vezető részvényelemzője. A régiós pánikot jól mutatja, hogy az Erste Bank és a Raiffeisen Bank részvényei is sokéves mélypontot ütnek szinte naponta.

Tagadhatatlan, hogy a globális és régiós okok mellett magyar tényezőt is lehet említeni az OTP gyengélkedése mögött - folytatja Móró. Az OTP lényegében az ország lakmuszpapírja, Magyarország makroállapotát jól letükrözi az, ahogyan a befektetők megítélik az OTP-t. Az IMF-EU-Világbank mentőcsomagja ugyan rövid távon megoldotta az ország fizetésképtelenségével fenyegető problémát, de a hosszabb távú gazdasági kilátások tavaly november óta fikarcnyit sem javultak, sőt, az idei visszaesés a korábban reméltnél mély mélyebb lehet, az állam és a lakosság pedig jelentősen eladósodott - magyarázza a Concorde szakértője.

Jelenleg egy biztos: a bizonytalanság - érzékelteti Sarkadi Szabó Kornél azt, hogy mennyire nehezen látható, mi lesz az OTP-részvénnyel. A fordulatot az Egyesült Államokban esetleg bekövetkező hangulatjavulás hozhatja el, de hogy ez mikor jön el, nem látszik.

Mai okok
Ma a világból egy nagyon rossz hír érkezett, a brit gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben éves szinten a vártnál is nagyobbat esett, 1,8 százalékkal csökkent a GDP az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Ezt követően az európai tőzsdéken esni kezdtek a részvények. A bizonytalanság sem tesz jót a papíroknak, márpedig ma magyar idő szerint fél háromkor a GE gyorsjelentést tesz közzé, az elmúlt napokban csupa rossz hírt kapó óvatos befektetők pedig ezért is igyekeznek szabadulni a részvényektől.

A forintot is újabb gyengülési hullám kapta el, az árfolyam rövid időre átlépte a 288-as szintet az euróval szemben, ami közel 6 egységnyivel gyengébb a tegnap késő délutáni kurzusnál. De az egész régióban adják a valutákat, a cseh korona és a lengyel zloty is sokéves mélypontra került.

Az OTP esése az egész tőzsdét magával rántja. A BUX már 3 százalék fölötti mínuszban van, a vezető részvények mindegyike gyengül – a stagnáló MTelekom kivételével –, de bankpapírnál kisebb mértékben. A Mol és a Richter 3,5-3,5 százalékkal ment lejjebb. Csak két papír, a Bookline és a Zwack van pluszban.

A régiós tőzsdék is esnek, a lengyeleknél 3,5 százalékos mínusz jött össze alig egy óra alatt, az orosz részvényindex 4,5 százalékkal zuhant.

index

2009.01.23. 11:56

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek