
Az unió a kapcsolatok felülvizsgálatával fenyegette meg Oroszországot és Ukrajnát.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság vezetője a cseh elnökség programjának délelőtti vitájában elfogadhatatlanak és hihetetlennek nevezte, hogy az ígéretek ellenére az ellátást nem újították fel. Ő jogi következményekre intett az uniós gázipari cégek részéről.
Az EU a tavalyi grúz-orosz válság miatt ideiglenesen felfüggesztette, majd újrakezdte a tárgyalásokat Moszkvával egy átfogó partneri megállapodásról.
A mostani fenyegetések feltehetően arra céloznak, hogy ezek a tárgyalások egy ideig abbamaradnak.
Ami Ukrajnát illeti, az EU társulási szerződésről tárgyal és eddig azt remélték, a megbeszélések idén be is fejeződhetnek.
Az unió eleinte igyekezett kétoldalú kereskedelmi vitaként kezelni az orosz-ukrán gázügyet, de a tagállamokba - köztük Magyarországra - tartó szállítások leállítása után álláspontot változtatott.
Az Európai Bizottság szóvivője szerda este arról is beszámolt, hogy az uniós "kormány" elemzi Dmitrij Medvegyev orosz elnök aznapi meghívását a szombati moszkvai csúcstalálkozóra.
Értésre adta, hogy Barroso hamarosan válaszolni fog a felvetésre.
Medvegyev azt vetette fel, hogy az orosz gázt felhasználó államok vezetői találkozzanak szombaton Moszkvában a helyzet tisztázására.
Az európai parlamenti vitában a képviselők állást foglaltak a szállítások azonnali felújítása mellett, valamint elmarasztalták Moszkvát és Kijevet, amiért ezt eddig legfeljebb szavakban tették meg.
A magyar képviselők közül Szent-Iványi István (SZDSZ) a liberális frakció nevében úgy fogalmazott, az EU nem tűrheti el, hogy "Európa egy cinikus hatalmi játszma vétlen áldozata", túsza legyen.
A jelenlegi válsággal szerinte Európa is "vizsgázik polgárai előtt, hogy képes-e érdekeik hatékony védelmére".
Fazakas Szabolcs (MSZP) a mostani válságból azt a következtetést vonta le, hogy "a vita okát nem sikerült feltárni és megoldani, így az bármikor újra elmérgesedhet, másrészt a gázválság ismételten rámutatott függőségünkre és kiszolgáltatottságunkra".
Gyürk András (Fidesz) írásos hozzászólásában úgy fogalmazott, hogy "a válság nemcsak a közös energiapolitika, hanem az uniós szolidaritás próbatétele is".
hirado
2009.01.15. 10:03