
Oroszország mégiscsak megállapodott az Európai Unióval azokban a feltételekben, amelyek alapján megfigyelők ellenőrizhetik az EU-területére Ukrajnán keresztül érkező gázszállításait.
Megszületett a megállapodás Oroszországgal a gázszállítást megfigyelő független ellenőrökről, ami a gázválság megoldásának egyik feltétele volt - jelentette be tegnap este az Európai Unió soros elnöke, Csehország.
Mindez elvezet az Európai Unió tagországaiba irányuló orosz gázszállítás helyreállításához - áll a cseh elnökség közleményében, melyből azonban nem derül ki, mi vezetett Moszkva álláspontjának megváltoztatásához.
Néhány órával korábban ugyanis kudarcba fulladt az Európai Unió közvetítésével Brüsszelben tartott tárgyalás az orosz állami vállalat, a Gazprom és az ukrán állami gáztársaság, a Naftogaz vezetői között. Az oroszok - EU-közlés szerint - ekkor elutasították a megfigyelőmissziót, ha azzal párhuzamosan nem mehetnek orosz szakértők is Ukrajnába.
Magyarországra Ukrajna felől továbbra sem jön egyetlen csepp gáz sem. Annak ellenére, hogy nagyon hideg van, a vártnál kevesebb gáz fogyott, ami azt jelenti: sokan lecsavarták a termosztátot, így tegnap feloldhatták a II. körbe tartozó, közepes gázfogyasztású üzemek, létesítmények korlátozását.
A 60 millió köbméterre becsült hazai gázigényt a csúcsra járatott tározók, a kitermelés és a német E.ON Ruhrgas, valamint a francia Gaz de France segítségével megduplázott nyugati import ki tudta elégíteni.
A helyzet azonban továbbra is kritikus, bármikor ismét korlátozásokat vezethetnek be. Nem mellesleg szombatra és vasárnapra jelentős lehűlést ígérkezik, igaz, szombat a tervezett munkanap helyett mégis pihenőnap lesz. Nem utolsósorban azért, hogy a gázfogyasztás kisebb legyen.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap azt mondta: a hazai tárolók a jelenlegi szintet két hétig bírják, így addig nem kell komoly ellátási gondokra számítani, de ha addig nem oldódik meg az orosz-ukrán vita, akkor már komoly károk érhetik a magyar ipart.
Tegnap Magyarországon arra is maradt tartalék, hogy a kormány döntése révén a Mol 2 millió köbmétert értékesítsen Szerbia felé, ahol immár igen komoly válságot okozott a gázhiány.
A gázkorlátozás egyelőre nem növelte meg a villamosenergia-igényeket - mondta Kapás Mihály, a rendszerirányító Mavir diszpécserközpontjának vezetője.
hirado
2009.01.09. 10:23