HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Gyengült a BUX a héten

t: 206

Gyengült a BUX a héten

Átmenetinek bizonyult a november utolsó heti emelkedés a BÉT-en, a részvényárfolyamok az elmúlt héten ismét csökkentek, óriás eladások voltak, pánik azonban nem, és az árfolyamok változékonysága is mérséklődött.

Az index alakulását elsősorban az OTP kereskedése határozta meg, a bankpapír árfolyamát a hét elején piaci pletykák emelték, majd a profitrealizálást követően csökkent az ár.

A megelőző héten, két hónap után az első nyereséges hetét zárta a Budapesti Értéktőzsde, akkor a BUX 1.786 ponttal, több mint 16 százalékkal emelkedett, 12.694 ponton zárt pénteken. A múlt héten az index 250,88 ponttal, 1,98 százalékkal 12.443,86 pontra csökkent, amely a 2007. év végi 26.236 pontos értéknél 13.792 ponttal, 53 százalékkal alacsonyabb.

A vezető részvények a Richter kivételével veszítettek értékükből, a kisebb papírok árfolyama is csökkent, a BUMIX 55,12 ponttal, 3,540 százalékkal 1.518,28 pontra gyengült.

Hétfőn még kismértékben csökkentek az árfolyamok, ám a nagy forgalom mellett, egészen ellenálló volt a magyar börze, és míg a nyugati piacokon 5-7 százalékos mínuszba is kerültek a tőzsdék, a BUX csak "alig" 2 százalékkal gyengült. A hét első napi kereskedésében a legnagyobb érdeklődés az OTP papírjai iránt volt arra a piaci pletykára, hogy az orosz Szberbank felvásárolhatja a legnagyobb magyar bankot, sőt a Morgan Stanley már el is kezdte az OTP-papírok vásárlását a Szberbank megbízásából.

Kedden már pluszban zárt a BUX, pozitív nemzetközi hangulatban, az OTP pedig a hét legjobb teljesítményével 3.094 forinton zárt, köszönhetően a bankpapír iránti töretlen érdeklődésnek. Nyereségét azonban szerdán a kereskedés vége felé elvesztette az OTP, az árfolyam ismét 2.900 forintra csökkent. A gyengülést semmilyen, a piacot befolyásoló hír nem indokolta, amögött a szakértők elsősorban a megelőző napok árfolyam-növekedésének korrekcióját látták. Emellett számos befektető láthatta be szerdán, hogy az orosz Szberbanknak jelenleg nincs lehetősége arra, hogy felvásárolja a magyar bankot, így zárták pozíciójukat, ezzel még lejjebb nyomva az árfolyamot.

Az OTP volt a csütörtöki kereskedés főszereplője is, miután a korábbi pletyka kissé módosult, a híresztelések már arról szóltak, hogy a Szberbank az OTP ukrán leányvállalatát vásárolja meg, amit a piac - tekintettel az ukrán leány kockázatosságára - pozitívan fogadott.

A hét utolsó napján aztán a reggeli, "egészséges" profitrealizálás után, érdektelen kereskedésben csordogáltak lefelé az árfolyamok. A piac az amerikai foglalkoztatási adatokra figyelt, a vártnál rosszabb mutatók várhatóan a jövő heti árakat alakítják majd. Szerepet játszik még a börzék teljesítményében az is, hogy az amerikai pénzügyi kormányzat megsegíti-e és milyen formában a három autógyártót, a General Motorst, a Chryslert és a Fordot.

Üzletkötők szerint nem lehet kizárni, hogy a következő hetekben a mostanihoz képest jelentősen változnak az árfolyamok az év végi pozíciózárások miatt, ennek iránya azonban megjósolhatatlan.

A forgalom kissé élénkült a múlt héten, 85,3 milliárd forint értékben születtek üzletek a részvénypiacon, a megelőző hét forgalma 74,2 milliárd forint volt. A forgalom 67,5 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 11,8 százalékkal, a Richter 5,7 százalékkal, a Magyar Telekom 7,7 százalékkal részesedett. A Mol részvények ára a múlt héten 505 forinttal, 4,81 százalékkal 9.995 forintra csökkent. Az OTP papírok 39 forinttal, 1,32 százalékkal gyengültek, 2.916 forintot értek pénteken záráskor. A Magyar Telekom 35 forintos, 5,88 százalékos csökkenéssel, 560 forinton fejezte be a hetet. A Richter részvények ára 1.150 forinttal, 4,24 százalékkal 28.250 forintra nőtt. Az Egis árfolyama 860 forinttal, 7,60 százalékkal 10.460 forintra csökkent.

hirado

2008.12.07. 10:48

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek