
A német energetikai cégek mérsékelt lelkesedéssel figyelik, ahogy a fővárosi önkormányzat privatizálni készül a Fővárosi Gázművek (Főgáz) Zrt.-ben meglévő 50 százalék plusz egy részvényt tartalmazó csomagot - írja a Napi Gazdaság.
A lap úgy tudja, a Főgázban 49,83 százalékos tulajdonnal rendelkező német RWE-csoporthoz tartozó RWE Gas International B.V.-nek ugyan elővásárlási joga van, de visszariasztja a további befektetésektől a magyar árszabályozási gyakorlat, akárcsak a szintén német E.On-t. Utóbbit nem kicsit elgondolkodtatta a legutóbbi gázáremelés kapcsán felmondott importár- korrekciós megállapodás, ami a hazai nagykereskedő E.On Földgáznak az év végéig mintegy 100 milliárd forintos veszteséget okoz.
Szakértők úgy vélik: a német befektetők elpártolása oda vezet majd, hogy a Főgázt valós értékéhez képest alacsony áron, legfeljebb 100 milliárd forintért kínálják, ami a cég tavalyi 190 milliárd forintos árbevételének nagyjából a fele.
Az újság szerint mindez kedvező lehetőséget teremt a Gazpromnak, illetve egy olyan pénzügyi befektető csoportot, amelyik a közelmúltban még koalíciós szerepet vállaló, ma már csak volt kormánypárt SZDSZ-hez köthető.
A Népszava azt írja: a Fidesz elnökségi ülésén szóba került, hogy helyi népszavazást kezdeményezzenek a Főgáz eladásáról. Erről Tarlós István, a párt fővárosi frakciójának vezetője számolt be az Indexnek. Elmondása szerint Orbán Viktor pártelnök nem kardoskodott a referendum mellett.
Tarlós és mások is ‘akceptálták a referendum elleni érveket’, úgy látták: a pártnak nem kell feszültséget fokozni a népszavazással.
hirado
2008.11.18. 10:15