
Póta György házi gyermekorvos elmondta: "A kullancs nem a csípésekor, hanem amikor élősködik az emberi szervezetben, akkor fertőz. Tehát az egyik megelőzés, hogy ahogy észleltük, hogy kullancs van rajtunk, azt el kell távolítani."
Ezután pedig a kullancsunkat a patikákban ingyenesen kapható fiolákban, bélelt borítékban elküldhetjük egy géndiagnosztikai vizsgálatra.
Gasparics Roland Istenhegyi Géndiagnosztikai Központ orvos-munkatársa elmondta: "A beküldött kullancsokból megállapítjuk, hogy melyik volt fertőzött, ez alapján meg tudunk rajzolni egy fertőzöttségi térképet."
A térkép szeptemberre készülhet el, de a beküldők egy hét múlva választ kapnak arról, hogy kell-e orvoshoz fordulniuk.
Érdemes azonban házi kedvenceinket is figyelni, mert a kullancs által hordozott fertőzések akár néhány nap alatt végezhetnek a kutyákkal, macskákkal. Mayának a megelőző kezelés után már nem kell félnie.
Muzsai András állatorvos elmondta: "Ha azt észleli a tulajdonos, hogy étvágytalanná válik, levertté, vagy fölmegy a láza, mindenképpen ajánlatos állatorvos fordulni."
A Kullancsszövetség tehát óvatosságra int. Kiránduláskor viseljünk világos ruhát, amin könnyű észrevenni a rovarokat, és alaposan vizsgáljuk át magunkat, ha hazaértünk.
hirtv
2005.05.27. 09:57