
A strucctartásra vonatkozó rendelet módosítását kérik a tenyésztõk. Azt mondják: a strucctartás a magyar agrárium aranybányája lehet. Azonban jelenleg vadállatként és nem haszonállatként van nyilvántartva, ezért nehezen adnak engedélyt a tartásukra, ráadásul semmilyen állami támogatásra sem számíthatnak a gazdák.
Nyikosné néhány évvel ezelőtt vágott bele a strucctartásba. Az állatok eddig lényegében csak vitték a pénzt, telepet kellett nekik építeni és etetni kellett őket. A keltető is sokba került, a kiscsibéket pedig napokig így melegen kell tartani. A pici állatok egy év alatt érik el a mázsás vágósúlyt.
Nyikosné Konkoly Rozália, ócsai strucc-tenyésztő: "Abban az esetben meg lehet élni, ha az a struccállomány már ivarérett, mert három éves korban kezdenek el termelni, tojást tojni, addig ezekből az állatokból nyereséget kihozni igazán nem lehet."
Az első szűkös évek után viszont az agráriumban egyelőre egyedülálló nyereségre, madaranként átlagosan huszöntezer forintra lehet szert tenni. A szakemberek ezért is számítanak arra, hogy a négyszáz strucctartó mellett idén mintegy száz gazda nyergel át a futómadárra. A szarvasmarha vagy sertéstartóknak ugyanis csak a csibékre és a tojókra kell költeniük.
Kovács János, a Magyarországi Strucctenyésztők Egyesületének titkára: "Ez volna a szerkezetváltásnak egyik lehetősége, hogy azok a felhalmozott termékek, búza, kukorica, minden más egyéb, ami a túltermelésbő adódik, ugye tejben úszik az egész ország és mindenféle húsból, baromfiból felesleg van, ha ezek átindulnának ebbe az irányba, akkor elérhetné ugyanazt a karriert, egy tíz-tizenkét év alatt mint a pulya húsz évvel ezelőtt."
De mivel jelenleg vadállatként, és nem haszonállatként van nyilvántartva a strucc, ezért nehezen adnak engedélyt a tartásukra, ráadásul semmilyen állami támogatásra nem számíthatnak a gazdák. A strucctartók szövetsége az illetékes minisztériumokhoz fordult, kérve a strucctartásra vonatkozó rendelet módosítását.
hirtv.net
2005.05.26. 15:36