
Hiába tartozunk az Európai Unió azon kevés országa közé, ahol országgyűlési határozatban tűzik ki célul a gyermekszegénység felszámolását, ha a stratégia megvalósulását célzó projekt szétforgácsolódik az ágazati költségvetések akciótervében - jelentette ki Ferge Zsuzsa egy szakmai konferencián.
A szociológus szerint a sikertelenséget jelzi, hogy a Legyen jobb a gyerekeknek! című Nemzeti Stratégia 2007-es induló évében a gyermekes családok helyzete romlott.
Miközben a szegények aránya az összlakossághoz viszonyítva az uniós átlagnál kisebb, a gyerekszegénység jelentősen meghaladja azt. Ráadásul a hiányosan táplálkozók és a díjhátralékosok száma az OECD-országok közül hazánkban a legmagasabb - mondta Ferge Zsuzsa, aki felhívta a figyelmet arra: a közösségben kereső nélküli kétgyermekes családok 73 százaléka szegény, akárcsak a hazánkban, ám míg az EU-ban az egyik szülő munkába állása 25 százalékra csökkenti ezt az arányt, nálunk 47 százalékra.
Sőt, a mélyszegénységben élő családok 12 százaléka akkor sem tud kikeveredni a gödörből, ha mindkét szülő dolgozik. A szociális segélyek munkától távolító hatásától tehát kár addig beszélni, míg a munkabérek ösztönző erejéről nem tudunk - hangsúlyozta a szociológus.
A hírt közlő Népszabadság beszámol arról is, hogy az angol mintára itthon indított Biztos kezdet program keretében 700 településen indítanak gyerekházat.
hirado
2008.11.12. 10:17