
Ezt a pénzt nem költjük el, ez egy biztonsági folyosó - mondta Gyurcsány Ferenc a Magyar Televízió Híradó Extra című műsorában a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és a Világbank nyújtotta 25 milliárd dolláros hitelkeretről. A miniszterelnök úgy fogalmazott: ezzel nem növeljük Magyarország hitelállományát, hanem ez egyfajta garancia, hogy ha baj lenne, legyen hová fordulni.
A hitelről szóló szerződést november elején kötik meg, a kamat az államkötvényeknél tapasztalt 13-14 százaléknak a fele lenne - mondta a kormányfő, hozzátéve: nagy meglepetést okozna, ha a ráta 4 százalék alatt és 6 százalék felett lenne.
A konstrukció azért szól 17 hónapra, a parlamenti választásokig, mert nem szeretnék azt a látszatot kelteni, hogy valaki más kontójára állapodtak meg - érvelt Gyurcsány.
Azért kapunk mintegy tízszeres hitelkeretet, mert jól csináltuk a dolgunkat - jelentette ki a miniszterelnök, hangsúlyozva: elrettentő erőt akartak felmutatni. Aki Magyarországgal szembemegy, az esélytelen - mondta a kormányfő annak kapcsán, hogy "három hete támadták meg a forintot és az OTP-részvényeket". Leszögezte: a hitelkeretet nem ő "verte ki személyesen".
Kiemelte: ez a hitellehetőség egy védőpajzs, nem növeli önmagában a jelenlegi állami hitelmennyiséget. Nem növeljük a hitelállományt, hanem egy jobb hitellehetőséget mutatunk fel a világnak - szögezte le.
Hogy az IMF-hitelt felvettük, annak két oka volt: az egyre romló gazdasági előrejelzések, és elérni azt, hogy ne költsünk többet - jelentette ki Gyurcsány.
Most nem tudunk ajánlatot tenni a közszférában, hogy az érintetteknek emelkedjen a bére - hangoztatta a kormányfő. Mint mondta, a közszférában dolgozóknak egy dologban jobb a helyzete, mint a versenyszférában lévőknek: nem, vagy csak kis mértékben fenyegeti őket az a veszély, hogy elveszítik a munkahelyüket. Neki az a felelőssége, hogy annyi bért ígérjen, amennyit az ország ki tud fizetni, mert ezt nem szabad hitelből fedezni. Sokkal jobb megelégedni alacsonyabb bérrel, mint felvállalni, hogy 5-15 százalékos leépítés legyen - magyarázta a miniszterelnök.
Arra a hirado.hu-ra beküldött olvasói kérdésre, hogy miért nem magán kezdi a politika a bérvisszafogást, a kormányfő azt válaszolta: a miniszterek, államtitkárok bérét befagyasztották, létszámot csökkentettek. Emlékeztetett arra, hogy Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető a Kossuth Rádiónak azt nyilatkozta: tárgyalást kezdeményez a parlamenti pártokkal arról, hogy a képviselőknek a költségtérítést számla ellenében lehessen csak kifizetni.
Egy másik, a nyugdíjakat érintő kérdésre azt felelte: a legnagyobb támadást, hogy vegyük el a 13. havi nyugdíjat, sikerült elhárítani. Arra az újságíró felvetésre, miszerint az IMF sürgeti a nyugdíjrendszer reformját, úgy reagált: nem lát ilyen kényszert, egyébként pedig nem az IMF-nek kell csinálni a politikát. Úgy látja: 2020-ig a jelenlegi rendszer fenntartható, a nyugdíjrendszerünk nagyjából egyensúlyban van. 2020-ig hozzá kell nyúlni, erről a következő kormányzati ciklus elején a parlamenti pártoknak meg kell állapodni - szögezte le.
Beszélt arról is: majdnem teljesen biztos abban, hogy megszavazza a parlament a jövő évi költségvetést.
Arra a kérdésre, hogy a közeljövőben megteendő kormányzati lépések reformok vagy kényszerintézkedések, azt válaszolta: Magyarország megvédése érdekében szükséges intézkedések, melyek megnyithatják az utat a reformlépések felé. Példaként említette az önkormányzati reformot. Kifejtette: sok tízezer ember kap juttatást, többet, mint amennyi Magyarország önkormányzatisága megkövetelne.
Pártok a Gyurcsány-nyilatkozatról
Az SZDSZ nem ért egyet a kormányfő helyzetértékelésével
Az SZDSZ nem ért egyet a miniszterelnök helyzetértékelésével - mondta Gulyás József ügyvivő, Gyurcsány Ferenc szerda esti televíziós nyilatkozatára reagálva. Nem azért volt szükség a hitel-megállapodás megkötésére, mert a kormány az utóbbi időben jól tette a dolgát, hanem éppen ezért, mert a Magyar Köztársaság kormányai nem tettek meg mindent azért, hogy csökkentsék a gazdaság és a költségvetési politika sebezhetőségét - ismertette pártja álláspontját Gulyás József. A politikus megkerülhetetlennek nevezte az államháztartás reformját.
KDNP: Gyurcsány Ferenc ismét hazudott
Patetikus színházi előadást láthattunk Gyurcsány Ferenctől a Magyar Televíziónak adott szerda esti interjúban, amelyből kiderült, hogy , Veres János és Bajnai Gordon mentették meg Magyarországot, holott mindegyikük tevékenyen részt vett abban, hogy az ország oda jutott, ahol ma van, azaz négyezer milliárd forinttal növelték meg az államadósságot - összegezte a Kereszténydemokrata Néppárt véleményét a párt szóvivője, Halász Zsuzsa.
Fidesz: Gyurcsány szégyenpadra ültette az országot
A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szégyenpadra ültette országot a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kért hitellel, a megszorításokkal pedig "brutális támadást" intéz nyugdíjasok és a közszférában dolgozók ellen - mondta Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője. Gyurcsány Ferenc szégyenpadra ültette Magyarországot, ugyanis Magyarország az egyetlen olyan uniós tagállam, amely arra kényszerül, hogy az IMF-től hitelt vegyen fel - tette hozzá a szóvivő.
MDF: az IMF-megállapodás a 100 napos program eredménye
A Magyar Demokrata Fórum csalódott, mert Gyurcsány Ferenc miniszterelnök első mondata a Magyar Televízióban nem a bocsánatkérés volt - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke. Az IMF-megállapodás a 100 napos program és az utána következő populista versengés eredménye az MDF szerint. Az ellenzéki párt elnöksége úgy véli: az MSZP, az SZDSZ és a Fidesz együttesen felelős a kialakult helyzetért, ezért felelős politikát várnak tőlük.
Elemzők az IMF-mentőcsomagról
Annak ellenére, hogy korábban hihetetlenül sok kommunikációs hibát követett el a kormány, az IMF-megállapodás nagyon jó üzenet a világnak - mondta Elek Péter, a Dialóg Alapkezelő befektetési igazgatója.
Az ország helyzete ugyan nem jó, de a csomag csökkentette az országkockázatot. Mindenképpen megnyugtató a csomag, hiszen ezzel a legrosszabb lehetőség, az államcsőd elkerülhető - mondta Nyári Zsolt, a KBC Securites üzletkötője. A legjobb az lenne, ha eközben valóban elkezdenének egy olyan szerkezetátalakítást, ami tartós stabilitáshoz vezet, és valóban felelős politizálás kezdődne. Attól, hogy nem válunk Izlanddá, még vonzóak sem leszünk - tette hozzá a szakember.
A segélycsomag hatására az euró-forint kurzus visszatért az egészségesebb 255-260 forintos szintre, így, ha enyhül a válság, akár rövid távon is elképzelhető az irányadó kamatlábból visszavenni a rendkívüli 300 bázispontos emelkedést - mondta Barcza György, a K&H vezető közgazdásza.
A jövő év első negyedévétől számít leghamarabb az alapkamat csökkentésére Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. Az IMF-hitellel a közvetlen veszélyt magunk mögött hagytuk - tette hozzá az elemző.
hirado
2008.10.30. 09:43