HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Eddig még nem jött be a háromszáz forintos euró jóslata!

t: 960

Eddig még nem jött be a háromszáz forintos euró jóslata!

Nem lett igazuk azoknak, akik a múlt hét csütörtöki-pénteki hazai bankszünnapok idejére a 300-310 forintos euro-árfolyam elérését sem tartották kizártnak. Most úgy látszik, hogy a Nemzeti Bank szerdai drasztikus, 300 bázispontos kamatemelésével legalább sikerült megállítania forint további gyengülését. A forint árfolyama csütörtökön minden esetre történelmi csúcsot döntött, amikor a közös pénzt 286,55-ön is jegyezték és pénteken is óriási volatilitás - tízforintos kilengésekkel - jellemezte a főleg Londonból irányított kereskedést.

Az OTP és a Mol kereskedése is szünetelt a tőzsdenyitás után néhány percig a tíz százalékot meghaladó árfolyamcsökkenés miatt hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1060,04 pontos csökkenéssel, 10.855,99 ponton nyitott hétfőn. A legutóbbi, pénteki záróértékéhez képest 8,90 százalékkal gyengült az index.



Példátlan zuhanás!

A forint gyengélkedése az elmúlt napokban nem csupán Magyarország sebezhetőségének, hanem jórészt nemzetközi hatásoknak, az általánosan rossz befektetői hangulatnak volt betudható. Így nyilvánvalóan folytatódott a menekülés a feltörekvő piacokról a most legbiztonságosabb kikötőnek tekintett amerikai állampapírokba, ami újra magasra röpítette a dollárt az euróval, de különösen az angol fonttal szemben. A szigetországi deviza a múlt héten 8,1 százalékot gyengült a dollárral szemben - ekkora esésre 16 éve nem volt példa. A régióban a lengyel zloty egyedül pénteken 3 százalékot veszített a zöldhasúhoz képest, egész heti leértékelődése 16 százalékos, forinté pedig 14 százalékos volt dollár-összevetésben. Pénteken este 7 óra körül az euróval 274,50, a dollárral 216,30 körüli szinten kereskedtek a nagy pénzügyi központokban.

A szakértők szerint az e heti árfolyam-mozgások is kiszámíthatatlanok maradnak. Emlékeztetnek rá, hogy az öt évvel ezelőtti, ugyancsak 3 százalékpontos kamatemelés után is tíz nap kellett ahhoz, hogy forint árfolyama visszatérjen a normálisnak tekinthető, gazdasági alapokat is tükröző szintre. Sok függ természetesen a külföldi eseményektől. A Bloomberg által idézett egyik dán feltörekvő piaci szakértő szerint ezekben a napokban a pénzügyi válság természete is változáson megy át. A félelmek már nem igazán a pénz-és a hitelpiaci rendszerbeli kockázatokhoz kapcsolódnak, hanem a feltörekvő piacokhoz és az ottani gazdasági következményekhez.


Bizalomerősítő IMF-megállapodás?

Elméletileg erősítheti a Magyarország iránti bizalmat a Nemzetközi Valutalappal való megállapodás, amelyet piaci megfigyelők és befektetési bankárok már nagyon közelinek tartanak. A hírek szerint most nem tényleges hitelfelvételről van szó, hanem egy úgynevezett "elővigyázatossági" egyezményről, amelyet esetleg egy, az Európai Központi Banktól végső esetre tartogatott kölcsön járulhatna. Ebben az esetben Magyarország számára az IMF nem írna fel olyan szigorú megszorító receptet, ami miatt a Valutaalapot a 90-es években is sokat ostorozták, hanem megelégedne olyan típusú szerkezeti lépésekkel, amelyek révén a kiadások kordában tarthatók.

A mai helyzetben ugyan nem érvényesek azok az automatizmusok, hogy a kiugróan magas kamatfelár miatt megnő a külföldi befektetők magyar állampapírok és forintbetétek iránti étvágya, erre mégis lehet halvány esély: piaci konszenzus van abban, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED a héten erőteljes kamatvágást hajt végre - a tengerentúli irányadó kamat akár 1 százalékos szint alá is süllyedhet - és hogy az Európai Központi Bank is 50 bázisponttal mérsékelheti a most 3,75 százalékos irányadó kamatát.

A jegybanki kamatemelés tőzsdei hatásainak latolgatására most nagyon kevesen vállalkoznak - ezek normális piaci körülmények között is nehezen mérhetők fel. Talán egyedül abban van egyetértés, hogy a nagy kamat az OTP-nek segíthet nyereségének nagy részét a kamatbevételekből realizálja.

hirado

2008.10.27. 09:55

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek