
A szocialisták a másik három párt elutasítása ellenére kitartanak Szili Katalin mellett.
Hiller István, az MSZP elnöke úgy fogalmazott: "Szili Katalin a jelöltünk, a tegnapi nap folyamán a frakció egésze, 177 MSZP-s képviselő aláírásával benyújtotta az ajánlóívet, a köztársasági elnökjelölést nem eljárási ügynek és nem utcai aláírásgyűjtési akciónak tartjuk."
Az MDF az alkotmánybíróság első elnökét, Sólyom Lászlót látná szívesen a köztársasági elnöki székben.
Dávid Ibolya úgy vélekedett: "Ha a másik két párt olyan jelöltet tud állítani, aki egyforma messze, vagy egyforma közel van a pártokhoz, de maga nem párttag, nincs pártállami múltja és nagy tekintélye van, mi készek vagyunk olyan egyeztetésekre, hogy más jelöltet is készek vagyunk támogatni."
A Fidesznek egyelőre nincs jelöltje, nevet csak a jövő héten mondanak. Most azt javasolták a többieknek, hogy közösen kérjék fel Mádl Ferencet a második ciklusra.
Rogán Antal a párt frakcióvezető-helyettese kifejtette: "Nyilvánvalóvá vált, hogy nincsen esély arra, hogy a négy párt közös jelöltet állítson, innentől kezdve természetesen a Fidesznek erkölcsi kötelessége, hogy megkeresse azt az embert, aki egyébként alkalmas lehet arra, hogy legalább a közvélemény előtt konszenzusos személyiség legyen. "
Az SZDSZ Szili Katalinra változatlanul nemet mond, Sólyom Lászlóról pedig egyelőre nem nyilatkoznak, mert, mint mondták, nem tartják még jelöltnek. A kisebbik kormánypárt azt javasolja, az elnökválasztás első fordulója után egyeztessen újra a négy párt.
Pető Iván, az SZDSZ ügyvivője elmondta: "Az első fordulóban kiderülhet az, hogy az egyik, ha lesz több jelölt, pillanatnyilag ezt még nem lehet tudni, de kiderülhet az, hogy a jelöltek esetleg nem kapják meg a képviselők szavazatának a felét sem, egyik sem, akkor a pártoknak el kell gondolkodniuk, hogy hogyan tudják biztosítani, hogy olyan jelölt legyen aki a Parlamentnek legalábbis a többségét, ha nem is a kétharmadát maga mögött tudja."
Most arról sem tudtak megegyezni a pártok, hogy az érvénytelen szavazatok beleszámítanak-e az eredménybe. Ha minden marad a régiben, előfordulhat, hogy olyan jelölt lesz a köztársasági elnök, akire a képviselők fele sem szavazott.
hirtv
2005.05.24. 23:03