HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Válságlélektan: mielőtt a macska lecsap, a galambok szétrepülnek

t: 1028

Válságlélektan: mielőtt a macska lecsap, a galambok szétrepülnek

Vész esetén az emberek úgy viselkednek, mint a galambok: ha a szorosan egymás mellett gubbasztó csapat egyik tagja felszáll, hirtelen szétröppen az összes - szemléltette a mostani pénzügyi válsághelyzetet a Népszabadságnak nyilatkozó Szendi Gábor klinikai szakpszichológus.

Hozzátette: inkább repülnek fel százszor feleslegesen a galambok, minthogy egyszer a macska rajtuk üssön. Csakhogy az ősi ösztön néha akadály a túlélésnek: jó példa erre az az esküvői tűzeset, melyen a rokonok egymásba kapaszkodva rohantak a vészkijárathoz, melyen így nem fértek ki - érvelt a szakember.

Komáromi György közgazdász szerint a tisztánlátást akadályozza az eseményeket beburkoló médiafüst. Ráadásul a tőzsdepánikot követő nyilatkozatok egy része olyan személyektől származik, akik némiképp érdekeltek az eseményekben. Warren Buffet tőzsdeguru például a három


amerikai bank beomlása után dollármilliárdokért vett részvényt az egyetlen talpon maradt cégben, majd figyelmeztette a kormányt, ideje tenni valamit a bankrendszer megmentéséért, és felhívott néhány képviselőt a mentőcsomag megszavazása előtt. Ezt követően egy nap alatt 8 százalékot emelkedett a részvényeinek az árfolyama. A világ egyik leggazdagabb embere a válság kezdetétől 8 milliárd dollárral növelte a vagyonát.

Tamás Pál szociológus azt emelte ki: míg a nyugat-európai polgárok emberöltő óta nem találkoztak komolyabb krízissel, a magyarok pánikról pánikra élnek, s ez immunissá tesz bennünket. A nyugat-európai sajtó megdicsérte a magyar közvéleményt, amiért higgadtan fogadta az eseményeket, noha lehet, ez csak a fásultság jele - véli a kutató, aki szerint a legtöbbet azok veszíthetik, akiknek se bankbetétjük, se hiteleik nincsenek. Könnyen megeshet, hogy nem lesz aki takarítónőt, kutyasétáltatót és bébiszittert fogadjon, a szűkülő munkaerőpiacot elfoglalják a válság középosztálybeli vesztesei.


Csepeli György szociológus a lapnak azt mondta: tömeges elszegényedés aligha vár ránk, hiszen az állami túlelosztás ezt megakadályozza. Így minden attól függ, elhisszük-e, hogy válság van, vagy nincs. A piac szerepét átértékelő rendszerben az állam nagyobb szerepet kap, csakhogy a bankkonszolidációhoz a mi zsebünkből húzzák ki a pénzt. A következmény antikapitalista fordulat lesz, a kérdés csak az, hogy ez jobb-, vagy baloldali narratívába ágyazódik majd - fűzte hozzá Csepeli.

hirado

2008.10.22. 10:16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek