HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Folytatódik a zúzás a piacokon?

t: 216

Folytatódik a zúzás a piacokon?

Ezekben a napokban azt is nehéz megjósolni, mi történik a piacokon a következő órában, azt pedig végképp lehetetlen, mi vár a hazai értékpapír-, illetve devizapiacra az előttünk álló csonka héten.

A hét meghatározó üzenete délután fél háromkor, a jegybank Monetáris Tanácsának ülése után hangozhat el. Az elemzők azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy változatlan, 8,5 százalékos marad az alapkamat. A Reuters által megkérdezett szakértők a kamatcsökkentési ciklus kezdetét csak jövőre várják. Úgy számolnak, hogy 2009 végére az MNB irányadó kamata 7,50 százalékos lesz. Idén decemberben 256,50 forintos, egy évvel később 250 forintos euróárfolyamra számítanak a felmérésben részt vevő közgazdászok, akik az év utolsó hónapjában már 5 százalék alatti, 4,85 százalékos egy évre visszatekintő pénzromlást valószínűsítenek.

Akad olyan elemző műhely, az OTP-é, amelynek számításai szerint a középtávú jegybanki inflációs cél 240 forint körüli euróárfolyam mellett érhető el. Az OTP közgazdászai szerint éppen ezért a jegybanknak a forint érdemi erősítése érdekében fel kellene használnia a 17,5 milliárd euróra becsült devizatartalék egy részét a hazai deviza melletti intervencióra. Mások szerint egy ilyen lépéssel sem lehetne csillapítani az árfolyam hektikus ingadozását és inkább az alapkamat emelését tekintenék árfolyamot erősítő eszköznek.


Az OTP szerint a csütörtökön bejelentett intézkedések, az Európai Központi Bankkal (EKB) megkötött hitelkeret felhasználása életet lehel majd az FX-swap-piacra, de szükség esetén a jegybank az ilyen helyzetekre felhalmozott devizatartalékait felhasználva stabilizálja a forintpiacot is, az árfolyamra nehezedő nyomás növekedése esetén pedig kamatemelésre is sor kerülhet. Emellett a kormányzat tovább szigorít a jövő évi költségvetésen, javítva fiskális politika hitelességét. "Ezek a lépések feltehetően elegendőek lesznek a helyzet stabilizálásához. Az EKB-val kötött 5 milliárd eurós megállapodás ténye pedig jelzi, hogy szükség esetén az EKB illetve az Unió segítségére is számíthatunk" - mutatnak rá a bank elemzői.

A piacokon arra számítanak, hogy a Magyar Külkereskedelmi Bank, a Volksbank, a Raifeissen után a többi kereskedelmi bank is a devizahitelezés korlátozását, illetve szigorítását jelenti majd be. Pénteken az OTP hozta nyilvánosságra, hogy keményíti a devizahitelezés feltételeit. Megemeli a lakáscélú és a szabad felhasználású kölcsönök kamatát, illetve az eddiginél nagyobb fedezetet vár el. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a megvásárolni kívánt lakást annak értékéhez képest kisebb részben finanszírozza. Az OTP az úgynevezett világhitelt csak a privát banki ügyfeleknek ajánlja fel, vagyis a többi ügyfél kiszorul a jenhitelezésből.


Ugyancsak a múlt pénteken tárgyalt a Magyar Nemzeti Bank és a hét vezető kereskedelmi bank a devizahitelezésről. A közleményből kiderült, hogy folytatódik ez a fajta finanszírozás, de biztos, hogy a svájci frank alapú pénzkölcsönzés háttérbe szorul, a helvét deviza helyét az euro-, illetve a forint veszi át. Röviddel a jegybank és a kereskedelmi pénzintézetek közleménye után Török László bankszövetségi alelnök, a CIB Bank vezérigazgatója úgy vélekedett, hogy a közeljövőben valószínűleg többen folyamodnak majd forinthitelekért, mivel a devizakamatok és a forintkamatok közeledése miatt a hazai fizetőeszközben kínált kölcsönök relatív versenyképessége javulni fog.

Szerdáig még homályban marad, pontosan milyen eszközökkel próbálhat segíteni a kormány azokon a háztartásokon, amelyek nehezen törlesztik devizahiteleiket. A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a visszafizetés átütemezése bevett gyakorlat, de a futamidő megnyújtása azzal jár, hogy az adós végül többet fizet vissza. Más piackonform eszköz aligha van a kormányzat kezében.

A szombati nemzeti csúcstalálkozón elhangzottak nem voltak igazán piacmozgatóak. Az előzőleg, még pénteken a pénzügyminiszter által az érdekegyeztető tanácsban ismertetett, az átírt költségvetéshez kapcsolódó, az előzőnél jóval borúlátóbb makrogazdasági előrejelzést alapjában reálisnak tartják az elemzők. (Ez a korábbi 3 helyett 1,2 százalékos GDP-növekedéssel számol, az előzőleg becsült 4,3 százalékossal szemben 3,9 százalékos inflációt jósol, a kabinet várakozása szerint a keresetek és a nyugdíjak reálértéke nem nőne. Az államháztartási hiánya a GDP-hez mérten 2,9 százalék, vagyis 895 milliárd forint lenne, ami a korábbihoz képest 80 milliárddal kisebb összeg.)


Ez jó üzenet lehet a hitelminősítőknek, amelyek közül a héten a Standard and Poors negatív figyelőlistára tette Magyarországot, a Fitch pedig egyenesen az eddigi stabilról negatívra rontotta az ország szuverén adósbesorolásának kilátását. Sok piaci megfigyelő minősítette legalább is furcsának, mások pedig értelmezhetetlennek azt, hogy az a hitelminősítő, amely egyes amerikai cégek esetében még a csőd előtti napokban sem kongatott vészharangot, Magyarország esetében pillanatok alatt sötétnek festi a képet. A tőzsdét egyébként pénteken alaposan megrángatta a Fitch: a BUX 10 százalékos mínuszból kapaszkodott vissza jóval szerényebb, 2,3 százalékos veszteségbe. Hogy ez a nyugat-európai tőzsdék pénteki nyeresége, és a Dow Jones vesztesége után ma mire lesz elég, senki nem tudja.

A Fitch-féle leminősítés híre pénteken megtépázta a forintot is, amely 272-es szinten is megfordult az euróval szemben, hogy aztán vissza erősödjön a 265 körüli szintre.

A hét végi Camp David-i Bush-Barroso-Sarkozy hármas konzultáció nyomán - amelyet az amerikai elnökválasztás után valamikor novemberben egy New York-i pénzügyi csúcstalálkozó követ, a kommentátorok a francia elnök elgondolását emelik ki. Sarkozy megreformálná a hitelminősítők működését és még a valutarendszerket is átformálná. Az unió soros elnöke felkarolta Gordon Brown brit miniszterelnöknek - a briten kívül az amerikai és a nyugat-európai bankmentő akciók inspirálójának ötletét a kapitalista világrendszer radikális megváltoztatására, ami magába foglalná a világ 30 legnagyobb pénzügyi konglomerációjának határokon átnyúló monitorozását is.


A beharangozott New York-i találkozóig még sok idő van hátra. A londoni Economist addig is a azt javasolja, tekintsünk rövidebb távra: Pekingben pénteken kezdődik a hetedik ázsiai-európai csúcstalálkozó, amelynek mi más lehetne a témája, mint a pénzügyi krízis. A nyugat-európai gazdaságok lassulása óhatatlanul fékezi az ázsiai növekedést is, ami új helyzet elé állítja azt a kontinenst, amelynek gazdaságainak zöme mostanáig szédítő tempóban gyarapodott.

Ugyancsak péntekre hozta előre novemberre tervezett csúcstalálkozóját a Kőolajexportáló Országok Szervezete, az OPEC. A júliusi hordónkénti 145 dolláros magasságokat is megjárt olajár mostanra megfeleződött és most a kartellhez tartozó országok is szűkösebb idők elé néznek. Első lépésként valószínűleg a napi kitermelés visszafogásáról döntenek.

hirado

2008.10.20. 09:49

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek