
Eredményesnek nevezte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Magyar Televízió Nap-kelte cím műsorában a magyar részvételt az Európai Unió csúcstalálkozóján. Mint mondta: Veres Jánossal azért utaztak haza korábban, mert a pénzpiaci kilengések miatt fennállt a veszély, hogy a kormánynak be kell avatkoznia.
Emlékeztetett arra: garanciát adtak valamennyi betétesnek - ezt az Európai Unióban 5-6 ország tette meg, hogy ha magyar bankban van a pénze, és az intézmény csődbe megy, az állam kárpótolni fogja.
Megemlítette: egyeztetést kezdett az erős forint miatt Felcsúti Péterrel, a Magyar Bankszövetség elnökével, és a jegybankkal, és hamarosan - vélhetően a jövő héten - letesznek az asztalra olyan javaslatokat, melyek csillapítják a devizahitelt felvevők kockázatait.
Leszögezte: a munkahelyek egyelőre nincsenek veszélyben, Magyarország gazdasági szerkezete nem olyan, mint számos környező országoké, hogy azt az autóipar határozná meg. Egyébként pedig eddig sem az Audi, sem a Suzuki nem jelezte, hogy csökkenti a gyártást vagy a kapacitást.
A kormányfő beszélt arról is, hogy a kabinet 800 milliárd forintos csomagot nyújtott a hazai vállalkozói szférának, emellett pedig hamarosan 3 ezer vállalkozást - melyek éves exportja meghaladja a 200 ezer dollárt - egyenként keresnek fel, hogy megtudják, miben tudnak számukra segíteni. Ez olyan segítség, amit még senki nem adott nekik - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
Az amerikai pénzügyi válság kapcsán hasonló érveket vonultatott fel, mint Simor András jegybankelnök tegnap Az Este című műsorban. Elmondta: a magyar bankrendszer jellemzően konzervatív, inkább betétgyűjtő rendszer, nincsenek olyan problémák, mint az Egyesült Államokban.
Bokros Lajos egykori pénzügyminiszter kijelentése kapcsán, miszerint Magyarországot államcsőd fenyegeti, azt mondta: a válság mindig pszichikai tényezőkön is múlik, ezért arra kéri a szakembereket, hogy óvatosan és reálisan ítéljék meg a helyzetet, Felhívta a figyelmet arra, hogy Simor András épp az ellenkező álláspontot képviseli, és - véleménye szerint - a Magyar Nemzeti Bank vezetője jobban meg tudja ítélni a helyzetet, miután minden szükséges adat birtokában van.
A gyors döntéshozatal a kormány kompetenciája, a kormány és a jegybank gyorsan reagált. A gyorsan a kompetenciájába tartozó ügyekben cselekedett, és emellett, nem ehelyett konzultál - érvelt a nemzeti csúcs szükségessége mellett a miniszterelnök. Mint mondta: ez egy konzultációs fórum, a probléma megértésének és a megoldás keresésének fóruma, nem vonja el sem a kormány, sem a parlament kompetenciáját, de reprezentál és hozzájárul a válság megoldásához. Arra a felvetésre, hogy az ott ismertetni tervezett 12 pontjában számos olyan elem van, melyek kapcsán 18 éve nincs politikai konszenzus, azt válaszolta: létezik a nemzet érdeke és a napi politikai érdek, utóbbit félre lehet tenni.
Hozzáfűzte: a felelősség tisztázott, nem kell menekülni az elől, hogy le kell ülni és tárgyalni kell. Hangsúlyozta: a jegybank elnöke, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói oldala, az Európai Unió is azt mondja, hogy a magyar kormány eredményesen és sikeresen kezeli a válságot, aki ennek az ellenkezőjét mondja, az nem fogalmaz meg konkrétumokat.
A jövő évi költségvetés nem azt üzeni, hogy fáj majd, hanem hogy jól meg tudjuk védeni a pozíciónkat. Meg fogjuk őrizni a 13. havi nyugdíjat - jelentette ki a kormányfő, aki megemlítette azt is: a cél, hogy a béremelkedés jövőre elérje az inflációt, a munkavállalók pedig nem indítanak bérharcot.
Arra a kérdésre, tervez-e tárgyalásokat az SZDSZ-szel, hogy a szocialistákkal ismét koalíciót kössenek, azt felelte: ügyekről akar tárgyalni, nem a hatalomról. Az elmúlt hétben nem volt arra példa, hogy a kormány egy ügyben nem tudott egy döntést meghozni - mondta Gyurcsány Ferenc.
hirado
2008.10.17. 10:23