HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Simor: az államcsőd lehetősége nulla

t: 944

Simor: az államcsőd lehetősége nulla

Még mindig sebezhető Magyarország, bár ez a sebezhetőség az elmúlt években némileg csökkent. Az állam sebezhetőségét mutatja, hogy az elsők között ért ide a gazdasági válság szele - mondta a Magyar Televízió Az Este című tegnapi adásában Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Simor András szerint a "globális válságszerű jelenség" következménye: szűkül a likviditás, kevés a bizalom, kevés a pénz. Magyarország ötmilliárd eurót kért az IMF-től, de csak a biztonság kedvéért: ha a válság mélyülne, a bankoknak pénzt tudjanak biztosítani a bankközi ügyletekhez. Eredetileg nem akarták, hogy ez az ügylet nyilvánosságra kerüljön, de ha az ötmilliárd euróról kiszivárogtak volna információk, az károkat okozott volna a gazdaságnak.

Az ország leminősítésével kapcsolatos információkról Simor András azt mondta, hogy Magyarországot csak megfigyelési listára tették. Ez nem leminősítés, csak legfeljebb a későbbiekben, a megfigyelés eredményeként válhat azzá.

Magyarország egyébként azért került abba a sorba, ahol legelőször megjelent a válság, mert sebezhetőbb, mint a régió más országai. Ennek oka az állami költekezés. A költségvetési hiány ugyan javult az elmúlt években, de még mindig az egyik legmagasabb Európában. Súlyosabb, hogy az állam adósságszintje magas, és nagy a devizahitelek aránya is. Olyanok is felvettek devizahitelt, akik nem is rendelkeznek devizabevételi forrással. A jegybank elnöke szerint az államcsőd valószínűsége viszont majdnem a nullával egyenlő, ugyanis az ország mögött olyan szervezetek állnak, mint az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Valutaalap.

Az amerikai helyzethez képest jelentős előny, hogy míg ott a hitelnyújtók is bajban vannak, itthon csak azok a hitelfelvevők, akik nem számoltak vésztartalékkal, mikor a hitelt felvették. Akinek nincs tartalék pénze, előfordulhat, hogy nem tudja fizetni a hiteleit, de ilyen mindig van és a rendszert nem fenyegeti. Ráadásul Magyarországon konzervatívabb a hitelezési rendszer is: Amerikában egy-egy ingatlan értékének 110-120 százalékára adtak hitelt, itthon csak az érték 70 százalékára.

Simor András közölte: bár az adócsökkentés híve, a mostani helyzetben ezt mégsem látja járható útnak. Az Estében azt mondta, ha a válság elmúlik, újra lehet beszélni adócsökkentésről, de csak kiadáscsökkentéssel együtt.

Megállapodott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az elsődleges állampapír-forgalmazókkal, hogy biztosítják a piac zavartalan működését. A forgalmazók garantálták, hogy növelik állampapír-állományukat és biztosítják az aktivitást, míg az MNB aukciókon vásárolja fel tőlük a magyar állam kötvényeit,. Ezen kívül a jegybank jelentős hitelt ad azoknak az intézményeknek, melyekkel megállapodott.

A piacnak nyújtott másik mankó: tegnap megállapodott a Magyar Nemzeti Bank és az Európai Központi Bank (EKB), miszerint utóbbi 5 milliárd euró hitelt biztosít. Mindezek azonban nem tudták érdemben visszanyomni a forint árfolyamát: az euró 265-270 forint között ingadozott a nap folyamán, noha reggel még 251 forintot ért. A mentőcsomagba a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem szállt be, a befektetőkre pedig nem tett jó hatást, hogy a kormány ezt a segítséget is igénybe vette volna a pénzpiaci helyzet stabilizációjához.

Veres János pénzügyminiszter bejelentette: a kedvezőbb költségvetési helyzet javíthatja az ország pozícióját, idén 3,4 százalékos lesz az államháztartási hiány a korábban várt 3,8 százalék helyett, zárolják a tartalék, mellyel 103 milliárd forintot spórolnak meg. A tervezett államháztartási hiány tervezett 3,2 százalék helyett jövőre már csak 2,9 százalék lesz. Ezen kívül a kormány megszerezte a támogatást ahhoz a törvényjavaslathoz, mely az Országgyűlés asztalén lévő közpénzügyi és intézményi szabályozásból, valamint az SZDSZ és a Fidesz költségvetési plafonra vonatkozó javaslatából áll össze - közölte a pénzügyminiszter.

Tegnap egyébként a Standard and Poors negatív figyelőlistára helyezte Magyarországot, mondván, a hazai és a külföldi bankok meredeken emelkedett finanszírozási költséggel, és beszűkült nemzetközi piaci hozzáféréssel küszködnek.

hirado

2008.10.17. 10:22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek