
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 659,94 pontos emelkedéssel, 13 899,33 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékéhez képest 4,98 százalékkal erősödött. A pénteki kereskedésben megnyugvást várnak a Budapesti Értéktőzsdén az MTI által megkérdezett szakértők, akik emelkedésre nem, de nagyobb zuhanásra sem számítanak.
Az elmúlt napok zuhanásai után pénteken délelőtt emelkedőben van a BUX. A krízis eddigi két legnagyobb áldozata, az OTP és a Mol részvénye erősödött legnagyobb mértékben, 8,5 és 7 százalékot.
Baráth Tibor, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője megnyugvást vár a budapesti börzén. A magyar piac a nemzetközi piacokhoz képest rosszabbul teljesített csütörtökön, részben ez a magyarázata az enyhe optimizmusnak. A másik pedig az, hogy több olyan lépés történt az elmúlt napokban, ami a forint elleni spekulációt nehezíti. Ennek hatására kissé megnyugtatóbb Magyarország megítélése - magyarázta a kereskedő.
Az OTP árfolyammozgása összefügg Magyarország nemzetközi megítélésével - mondta Baráth Tibor - hozzátéve -, hogy ha a "szorítás enyhül" Magyarország körül, akkor az OTP kereskedése is megnyugszik.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1244,71 pontos, 8,59 százalékos csökkenéssel, 13 239,39 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 34,1 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Negatív figyelőlistán az OTP
Az amerikai Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő csütörtökön leminősítést valószínűsítő, negatív figyelőlistára tette az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank kötelezettségeinek "BBB plusz" hosszú távú és "A-2" rövid lejáratú besorolását. Az intézet ezt részben azzal indokolta, hogy szerdán a magyar szuverén adósság szintén "BBB plusz, A-2" minősítését is negatív figyelőlistára tették azzal magyarázva, hogy "az OTP és a többi magyarországi bank meredeken emelkedő finanszírozási költségekre és a nemzetközi piacokhoz való szűkebb hozzáférésre számíthat a globális pénzügyi zűrzavar és a terjedő kockázatkerülés okozta növekvő makrogazdasági kockázatok miatt, aminek negatív hatása lehet a nemzetközi tőkeáramlásra és a befektetői hangulatra".
A hitelminősítő a közleményében hangsúlyozta, hogy az OTP osztályzata "kifejezi (a csoport) uralkodó belföldi piaci helyzetét, erőteljes és egészségesen irányított üzletét, sokoldalú közép- és kelet-európai eredménytermelő képességét és erős nyereségességét". A Standard Ú PoorÍs várhatóan két-három hónapon belül dönt a megfigyelés eredményéről.
Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank Zrt. üzletkötője szerint nemzetközi hatásokra talán "levegőhöz jut a piac", és megjelennek a bizakodó befektetők. Az OTP részvényeire minden bizonnyal hatással lesz a hitelminősítő bejelentése, de talán már sokan nem hisznek az ilyen "ítéletekben" - mondta az üzletkötő.
hirado
2008.10.17. 10:17