
A hazai bankok közvetlenül nem érintettek a pénzpiaci válságban, de ha "tornádó pusztít a világban, annak az oldalszele minket is elérhet" - mondta tegnap a Magyar Televízió a Az Este című műsorában a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke.
Király Júlia szerint egyelőre semmi olyan jel nincs, hogy magyar bank, vagy egy hazai bank anyabankja jelentős veszteséget szenvedne el, a tőkeerős magyar bankok így nincsenek közvetlen bajban
A pénzpiac mindig durván és kegyetlenül állítja helyre a megbomlott egyensúlyt. Azokat az országokat és befektetéseket ugyanis, amelyeket sérülékenynek tartanak, azokat azzal büntetik, hogy megemelik a finanszírozási költségeket. Ezt Magyarországon is lehetett már érezni - véli a jegybank alelnöke. Király Júlia hozzátette: Magyarország az egyetlen európai ország, ahol gyorsul a növekedés üteme, noha elmarad a tervezettől.
Az MNB alelnöke szerint biztosan elfogadják majd az Egyesült Államokban a hétfőn még elutasított mentőcsomagot, amelyet a pénzügyi válság megszüntetésére vezetett volna be az amerikai kormányzat. Király Júlia azt mondta: a mentőcsomag nélkül nem tud működni a gazdaság és ezt tudják az adójukkal szavazó állampolgárok is. Hozzátette: ameddig nem szavazzák meg a csomagot, addig napról napra csökken a választópolgárok vagyonának értéke. A jelenlegi pénzügyi piacon a bizalom helyreállítása a legfontosabb, anélkül ugyanis rendkívül akadozva működik a rendszer. Ezt a bizalmat kell helyreállítani, ez azt jelenti, hogy a gazdaság növekedése fog lassulni.
"Vége van a boldog békeidőknek" - fogalmazott a műsorban Király Júlia. A világgazdaság két évvel ezelőtt még 5 százalékkal nőtt, a mostani előrejelzések azonban már csak 3-3,5 százalékos növekedéssel számolnak, és ezt mindenki megérzi majd.
Pánikot váltott ki a pénz- és tőkepiacokon, hogy az amerikai kongresszus hétfőn elutasította a kormány 700 milliárd dolláros bankmentő csomagját. A tervet kidolgozó Henry Paulson pénzügyminiszter a szavazást követő sajtótájékoztatón bejelentette: nem lát más megoldást, mint hogy ismét szavazzanak egy kormányzati mentőcsomagról, még ha módosított feltételekkel is.
Elképzelhető, hogy az újracsomagolt elképzelésekről már a januárban felálló új kormány dönt. Addig a pénzügyi kormányzat legfeljebb a rendelkezésre álló különféle stabilitási alapokkal, illetve a szövetségi betétbiztosítási rendszer eszközeivel manőverezhet. A válság nagyját a Fednek kell elvinnie, akár likviditásbővítéssel, akár kamatcsökkentéssel. A határidős jegyzések alapján 76 százalékos esélyt ad a piac egy október 29-i 50 bázispontos vágásnak.
Tegnap lényegében befagytak a pénzpiacok: a londoni bankközi kamatláb (LIBOR) kamatláb rekordmagasságba, 6,88 százalékra emelkedett, vagyis csak nagyon drágán hajlandóak csak egymásnak hitelezni a bankok.
Szakértők szerint ha második lépésben sem megy át a mentőcsomag az amerikai kongresszuson, akkor valamennyi piacon kilátástalanabb lesz a helyzet. Az valószínűsíthető, hogy a dinamikus hitelnövekedés mindenképp lelassul, a feltételek pedig szigorodnak. Mindennek legnagyobb vesztesei pedig az ingatlanfejlesztők lehetnek.
hirado
2008.10.01. 07:47