
A belga Fortis a hétvégén állami segítséget kapott, hogy talpon maradhasson, az angol Bradford&Bingley-t államosították, a Wachovia pedig felvásárlási tárgyalásokba kezdett több piaci szereplővel, hogy életben maradhasson.
A hitelválság újabb hulláma érte el a hétvégén a világgazdaságot, miután három bankról is kiderült, hogy a csőd szélén áll, illetve csődbement.
- Államosította az Egyesült Királyság a nemzet egyik legnagyobb lakossági pénzintézetét, a Bradford&Bingley-t. A bankot megrohamozták betétesei, miután a nem egyszer átdolgozott tőkeemelési tervei a folyamatosan zuhanó árfolyama miatt kudarcot vallottak.
- A Fortis a BENELUX államoktól kapott 16.4 milliárd dolláros tőkeinjekciót, amelynek fejében a három kormány összesen 49%-os részesedést szerez a társaságban. A beavatkozásra azért volt szükség, mert a cég felvásárlásától a hétvégén az ING és a BNP Paribas is visszavonult.
- Egy újabb amerikai óriásbankról, a Wachovia-ról derült ki, hogy előzetes tárgyalásokat folytat a felvásárlásáról, miután szektortársának, a Washington Mutual-nak csődje miatt durva zuhanásba kapcsoltak a részvényei.
A hétvégi problémák különös súlyt adnak az úton lévő amerikai pénzügyi "megmentőcsomagnak", amelyről a hírek szerint már megegyeztek a demokraták és a republikánusok, ám még nem szavaztak róla, ezért gyakorlatilag még semmi sem biztos vele kapcsolatban.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a szombat éjjel Warren Buffett, a híres amerikai tőzsdeguru személyesen hívott fel több amerikai képviselőt, hogy figyelmeztesse: ha nem tesznek azonnal valamit, akkor az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb pénzügyi összeomlásának lehetünk tanúi.
hirado
2008.09.29. 09:50