HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Magda: az egyetemek fele maradhat talpon

t: 331

Magda: az egyetemek fele maradhat talpon

A szakértők egyetértenek a felsőoktatás körüli legsürgősebb teendőkben - írja a Népszabadság.

Magda Sándor, a Rektori Konferencia főiskolai tagozatának elnöke a gyakorlati képzés hiányosságait és a bolognai folyamat kvázi kritikátlan hazai alkalmazását említi a fő bajok közt. Szerinte hiba volt például minden kérelmezőnek engedélyezni az alapképzési szakok indítását, mivel ehhez szigorúan meg kellene követelni a szakmai gyakorlati háttérbázist.

A szakember állítja: tíz év távlatában a mai hetvenegy felsőoktatási intézményből harmincnál több nem marad talpon. Régiónként egy-egy, összesen öt-hat kutatóegyetemet és mellé két, mesterdiplomát is adó főiskolából álló intézményi hálózatot képzel el. Azt Magda magától értetődőnek tartja, hogy a vidéki felsőoktatási intézmények kiürülését meg kell akadályozni. Szerinte ezt a célt szolgálja a Hiller-féle reformok finomhangolása is.

Patkós András fizikus, az ELTE atomfizikai tanszékének vezetője, a Magyar Bálint-féle felsőoktatási reform egyik résztvevője úgy tartaná meg a fontosabb vidéki bástyákat, hogy integrálná azok alapdiplomás szakjait a nagyobb régiós egyetemek képzésébe. A terv általában azon bukik meg, hogy az intézmények nem tudnak megállapodni a fejpénzek elosztásában.

Patkós, csakúgy mint Kroó Norbert, az MTA alelnöke problémásnak látja az oktatás közép- és felső fokának mai együttműködését. Az ELTE professzora szerint az első év végén kihulló hallgatók több mint tizedét meg lehetne menteni, és legalább az alapdiplomáig elvinni. Patkós szerint elég lenne az állami felsőoktatás évi 150 milliárdos büdzséjének tizedét a kiválasztott egyetemeknek átadni. Ezek gyorsan kiléphetnének a fejpénz alapú finanszírozás csapdájából, ez pedig fellazítaná a tömegképzésre koncentráló felsőoktatást.

hirado

2008.09.26. 09:24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek