HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Egykerekezni is tanulnak a budai japán iskolában

t: 278

Egykerekezni is tanulnak a budai japán iskolában

Az első magyarországi japán általános iskolában a honi székhelyű vállalatok dolgozóinak és a diplomata szülőknek összesen 33 gyermeke kezdte meg idén a tanulást. A tanárok a felkelő nap országából érkeztek, hogy a kisdiákok az ottani tanterv szerint szívják magukba a tudományt.
- A követelmények nem sokban különböznek a Magyarországon szokásostól - meséli Misiro Joshimasa igazgató úr.

- Nálunk a nyári szünet mindössze egy hónap, az első óra viszont csak kilenckor kezdődik. Az oktatás szigorú rend szerint folyik, nagy hangsúlyt fektetünk az udvarias viselkedés elsajátítására és a rendszeretetre nevelésre. Ezért az iskolában nincs takarító, a gyerekek nevelőikkel együtt minden délután végzik a takarítást az egész épületben.

- Tanórán elvárjuk a fegyelmet, de szünetekben a gyerekek kimehetnek az udvarra gyakorolni a gólyalábon lépkedést és az egykerekű biciklin való közlekedést. Mindkét eszközt használják testnevelésórán is: az egyensúlyérzék fejlesztését szolgálja, és része a tantárgyi követelménynek - teszi hozzá Szakályi Keiko, az egyetlen tanárnő, aki magyar férje révén már kilenc éve él Magyarországon.

A többi pedagógus két hónapja érkezett. Az iskola felügyelője, Hekli László az egyetlen magyar az intézményben, akit lenyűgöznek a japán kisdiákok.
- Elképesztően udvariasak ahhoz képest, ami nálunk megszokott. Még csak néhány szót tanultak magyarul, de azokat rendszeresen velem gyakorolják - mondja az iskola magyar őre.

Délben a nebulók előveszik otthonról hozott ebédjüket, és hihetetlen ügyességgel lapátolják be pálcikáikkal ételesdobozaik tartalmát. Ezt fél óra játék követi, amelyben a számtantanár, Shimada Eji lelkesen és aktívan részt vesz a kisdiákok nagy örömére. A jelzősziréna elhangzására mindannyian a raktárba mennek a takarítóeszközökért, és megkezdődik az iskola kisuvickolása. Délután kettőkor folytatódik a tanítás, kisebb pihenővel délután négyig. Az órák után pontosan négykor érkezik az iskolabusz, és mindenkit hazaszállít.

- A japán iskola létrehozására azért volt szükség, mert az itt munkát vállaló szülők gyermekei nehezen szoknának vissza a megszokott kerékvágásba, amikor majd visszatérnek - meséli Keiko. - A japán nyelv is nagyon nehéz, ha nem tanulják folyamatosan, egyszerűen elfelejthetik egy részét. Nem mindenki engedheti azonban meg magának, hogy gyerekét ebbe az iskolába járassa: a tandíj ugyanis 600 ezer forint egy félévre.

blikk

2005.05.23. 01:12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek