
Hatvanegy magyar cég szerepel a Financial Times és a Deloitte friss 500-as régiós toplistáján. A legnagyobb forgalmú kelet-közép-európai vállalatok listáját a lengyel olajtársaság vezeti, a MOL-é a második hely. A csúcscégek között van többek között a győri Audi, az EON és a Magyar Telekom is. A korábbi ilyen listákon ennél kevesebb magyar cég volt a legjobbak között.
A Mol legféltettebb kincse Európa egyik legjobb finomítója. Enélkül a Mol vélhetően nem lenne a régió meghatározó vállalata. "2007-ben 2594 milliárdos árbevétele volt a Mol-csoportnak" - mondta a társaság kommunkációs igazgatója. Ezzel a magyar olajtársaságot a második legeredményesebb vállalatként jegyzik Közép-Kelet-Európában. "Kellettek hozzá azok a lépések, amelyek eleve hatékonnyá tették a vállallat működését, szervezetfejlesztések, teljesítmény-értékelések. Kellettek hozzá jó időben meghozott fejlesztési beruházási döntések" - magyarázta Somlyai Dóra.
A Mol például villamos erőművet épít a cseh Cez-zel, az új cél pedig a horvát INA megszerzése.
Az olajcég mellett a győri Audi is a legjobb tízbe került.
A Magyar Villamos Művek 39. helyre került az 500-as listán. Jeklenleg egy új erőművet szeretnének építeni. Emellett a Paksi Atomerőmű élettartamának meghosszabbításával szeretne az MVM az élvonalban maradni.
"Látjuk, hogy kevés a régióban a kedvező árú villamosenergia termelő kapacitás, kevés az olyan korszerű erőmű, amelyek olcsón, környezetbarát módon termelik az energiát" - mondta Tringer Ágoston, kommunikációs osztályvezető.
A Top 500-ból egyértelműen leszűrhető: a magyar cégek tavaly sikeresen kivédték a gazdaság sokkhatásait. "Miközben a magyar gazdaság tavaly 1,3 százalékkal bővült csupán, aközben az 500-as listánkon szereplő 60 magyar cég bevétele 10 százalékkal növekedett" - mutatott rá az összeállítást készítő Figyelő főszerkesztőj, Martin József Péter. Ennek az egyik fő oka, hogy a nagyvállalatok többsége exportra is termel.
hirado
2008.09.15. 07:43