HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Felértékelődik a szén az áramtermelésben

t: 236

Felértékelődik a szén az áramtermelésben

Az eddig elképzelések alapján mintegy 2-3 ezer megawatt kapacitású új nagyerőmű építését tervezik a következő 5-10 évben, ám ezek az erőművek szinte mind gázbázisúak - a Mátrai Erőmű lignittüzelésű blokkját kivéve.

Ehhez adódik a paksi atomerőmű üzemidő-hosszabbítása, amelynek révén 20 évvel működhetnek tovább a reaktorok, ami összességében 2 ezer megawatt kapacitást jelent - írja a Napi Gazdaság.

Annak érdekében, hogy a villamosenergia-árakat megpróbáljuk elfogadható szinten tartani, valamint csökkentsük importfüggőségünket, a szén (lignit) részarányát az energiamixben 20 százalék körül célszerű tartani - mondta Valaska József, a Mátrai Erőmű igazgatóságának elnöke.


A Mátra- és Bükkalján meglévő mintegy 1 milliárd tonnás lignitvagyon az ország egyetlen olyan hosszú távon is gazdaságosan kiaknázható nyersanyaga, amely egy ezer megawattos ligniterőművet 120 évig táplálna (ma az erőmű négy blokkja összesen 836 megawatt teljesítményű). Erre a szénvagyonra tervezik megépíteni az MVM-mel közösen azt az új, 400 megawatt kapacitású lingittüzelésű blokkot, amely 2015-ben kapcsolódhat rá a hazai hálózatra. A projekt mintegy 850 millió eurós beruházást jelent.

Zoltay Ákos, a Magyar Bányászati Szövetség ügyvezető főtitkára szerint még mindig jelentős szénvagyonnal rendelkezik az ország - erre pedig hosszú távon is alapozhatjuk a villamosenergia- termelést. A már említett mátrai lignitvagyon mellett említésre méltó a Vértesi Erőmű Zrt. márkushegyi szénbányája, ahol ma évi 1,2 millió tonna szenet bányásznak.

A Mecsekben, az 1964-ben bezárt nagymányoki külszíni fejtésen 2,3 millió tonna ipari szénvagyont lehet kitermelni - állítja Sebestyén Pál, a Calamites Kft. főmérnöke. A dráguló olaj- és földgázárak mellett akár további 25 évig folyhatna a kitermelés a szakember szerint. A társaság a jelenlegi szénárak mellett évi 1,5 milliárd forintos árbevétellel kalkulál.

A bányanyitás mellett egy 40 megawattos erőművet és egy barlangfürdőt is terveznek építeni. Még nem tudni, mikor indulhat a termelés, a nyitás költsége ugyanis több mint 700 millió forint, és a gépek beszerzése is több százmillió forintos tétel. Szakemberek szerint leghamarabb jövőre indulhat a bánya.

hirado

2008.08.12. 11:07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek