HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Rettegésben tartja a Ferencvárost a bomba

t: 174

Rettegésben tartja a Ferencvárost a bomba

Szekeres Imre a Tóth Kálmán és a Vaskapu utca kereszteződésében tartott kedd délelőtti sajtótájékoztatón elmondta: a bomba rendkívül nagy, komoly munka vár a tűzszerészekre. A bombáról annyit közölt, hogy az függőlegesen helyezkedik el, egy része betonba van ágyazódva; az elsődleges szakértői vélemények szerint 8 olyan típus ismert, amelynek megfelelhet. A hatástalanítás ideje a bomba típusától függ - tette hozzá. A helyszínre érkezett Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter is.

A Vaskapu és a Tóth Kálmán utca kereszteződésében hétfőn talált bombát éjszaka szigorúan őrizték.

Bánsághi Tamás alpolgármester közölte: a kiürítés a IX. kerület lakóinak egyharmadát érinti. Mint mondta, nagyon fontos, hogy mindenkit evakuáljanak a környékről, hiszen az utóbbi időben nem találtak ekkora bombát.

Tájékoztatása szerint a fekvőbetegeket a Szent István Kórház veszi fel, a lakosokat pedig átmenetileg a kerület két iskolájában helyezik el. Az alpolgármester felhívta a figyelmet arra, hogy a keddi napon senki ne próbálja megközelíteni a lezárt területet. A művelet késő estig is eltarthat - jelezte.

Az MTI a helyszínen egy tűzszerésztől úgy értesült, hogy a bomba robbanás esetén 300 méteren belül halálos. A helyzetet nehezíti, hogy a gyújtószerkezet a bombának azon a részén van, amit törmelék és beton fed. A hatástalanítást csak akkor tudják megkezdeni, ha előbb rendkívül óvatosan kiemelik a bombát. Tűzszerészektől a távirati iroda úgy tudja, hogy a bombatestet ki kell vésni a betonból, ami rendkívül kényes művelet.

A Tóth Kálmán utcát az építkezési terület előtt rendőrségi szalaggal zárták le, a Vaskapu utcai oldala viszont egy ideig nyitott volt. A Vaskapu utcában 10 óra körül még sok helyi lakost lehetett látni, akik sétáltak, beszélgettek, próbáltak információhoz jutni. Fél 11 körül itt is megkezdődött a kiürítés - jelentették az MTI tudósítói a helyszínről. Az építési terület, amelyen a régi malom bontását végzik, építési törmelékkel, fa- és fémhulladékkal van borítva, három nagyobb munkagép áll itt. Az MTI úgy tudja, ezekhez közel, nagyjából az építési terület közepén találták a bombát, amely egy mélyedésben van, így a telek széléről nem lehet látni.

Draskovics is a helyszínen

Lényegesen nagyobb bombáról van szó, mint eddig bármikor - mondta a IX. kerületben talált második világháborús robbanószerkezetről az igazságügyi és rendészeti miniszter.

"Úgy látom, hogy a rendőrség megfelelő szakértelemmel és felszereléssel látott hozzá a feladatnak" - közölte. A miniszter a sajtó munkatársait arra kérte, hogy nyújtsanak segítséget az emberek tájékoztatásában, amit nagyon lényegesnek nevezett.

A rendőrség annyit közölt, hogy jelenleg félidőben jár a körzet kiürítése, az emberek feszültek; eddig nem kellett előállítani senkit. Kisebb koccanások történtek a körzet kiürítésekor, de ezeket a helyszínen rendezte a rendőrség.


A mentők akár 100 sérült ellátására is felkészültek

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője elmondta: magán betegszállítók is segítik munkájukat, eddig tucatnyi embert kellett biztonságos helyre szállítaniuk. Hozzátette: krónikus, mozgásképtelen betegekről van szó. Tájékoztatása szerint a mentők felkészültek, akár száz sérült ellátására is. A tűzoltóság udvarában egy nagy méretű sátrat állítottak fel.

Eszméletlen nőt találtak az egyik lakásban abban a körzetben, amelyet egy második világháborús bomba miatt kiürítenek. A nőt a mentők kórházba szállítják.

Utcán a szatyraikkal a kezükben....

Viszonylag kevesen tértek be eddig a befogadóhelyekre a IX. kerületben, ahol egy második világháborús bomba miatt kedd reggel óta tart egy körzet kiürítése.

Az otthon talált lakókat ideiglenesen a Telepy utcai és a Bakáts téri általános iskolában helyezik el, ahová délelőtt csak néhányan mentek be. A Telepy utcai iskolában körülbelül harmincan várakoznak; az udvar miatt ide irányítják azokat, akiknek háziállatuk van. A betérő lakók adatait rögzítik.

Sokan szatyrokkal, táskával a kezükben várják, hogy visszamehessenek otthonukba. Több üzlet zárva van azokban az utcákban is, amelyek nincsenek lezárva. A járókelőket rendőrök tájékoztatják, akik elmondták azt is, hogy hamarosan megkezdik a terület hermetikus lezárását. Sok lakó azt sem tudta, miért kellett elhagynia lakását.

hirado

2008.07.29. 12:41

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek