
Miközben több mint 1800 kilométernyi árvízvédelmi töltést kellene megerősíteni - ennek költsége 137 milliárd forint -, 2000 és 2003 között mindössze 175 kilométernyi gátszakaszon sikerült befejezni a munkákat - állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ). Az ÁSZ a Tisza-völgyi árvízvédelmi rendszer fejlesztését célzó Vásárhelyi-terv megvalósulását sem látja biztosnak, mert az idei évre eredetileg tervezett tizenötmilliárd helyett e célra a költségvetésben nyolcmilliárd szerepel.
Az ÁSZ kifogásolja, hogy a vízügyi igazgatóságok járművei amortizálódtak, nincs pénz a védművek állapotának felmérésére, illetve kockázatelemzésre és kutatásra, az árvízi védekezésben érintett szervek közötti együttműködés - és a felelősség - szabályai pedig nem teljesen tisztázottak. A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy megfelelően kiépített védvonalak esetén a védekezési költségek az ötödére-tizedére mérséklődnek, és jelentősen csökken a károk bekövetkeztének valószínűsége is.
Az árvízvédelmi feladatokhoz szükséges források tervezhetősége érdekében a vízügyi szakma egyetlen érintett ágazat által sem vitatott normatívákat dolgozott ki, ám ezeket mégis rendre figyelmen kívül hagyják. Például a védművek üzemeltetési költségei mintegy három és fél milliárdra rúgnak, s ezt a költségvetés 2002-ben és 2003-ban is előteremtette, tavaly azonban már csupán ötszázmilliót költöttek erre. Még rosszabb a helyzet a karbantartás terén: az évi 14 milliárdos szükséglettel szemben még hárommilliárd sem jutott az állagmegóvásra. Az ÁSZ szerint ez egyértelműen biztonsági kockázatot jelent. A számvevők azt is észrevételezik, hogy a vízügyi ágazatban foglalkoztatottak létszámát jelentősen csökkentették: az 1994-es húszezer fővel szemben már négyezren sem dolgoznak ezen a területen, ezért III. fokú készültség esetén külső erőket kell bevonni, de a szakképzetlen emberek bevetése szintén a kockázatot növeli.
Sajátos szabályozási anomália - olvasható a jelentésben -, hogy az önkormányzatokat máig nem kötelezi semmi a védművekről való gondoskodásra, illetve a belvíz és a csapadék elvezetésére szolgáló létesítmények kialakítására.
hirtv
2005.05.13. 13:30