HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Elemzések az erős forint további sorsáról

t: 195

Elemzések az erős forint további sorsáról

Ma reggel az euró árfolyama átlépte a 240 forintos lélektani határt - szakemberek szerint megnyílt az út a magyar valuta folyamatos erősödése előtt. Ami biztosnak látszik: az elemzők arra számítanak, hogy a forint erős marad, de ez nem akadályozhatja meg a monetáris tanácsot a hétfői kamatemelésben.

Erősödés tartós maradhat?

Barcza György, a K&H vezető elemzője úgy véli: az infláció miatt tartósan erős forintra van szükség, 235-240 közötti árfolyam azonban elegendőnek tűnik a dezinfláció újra indításához. Sajnos, úgy tűnik, a dezinflációs küzdelmet a jegybank megint egyedül vívja, jobb lenne, ha szigorú jövedelempolitikával, a hatósági árak visszafogott emelésével kormányzati támogatás is lenne mögötte, de nincsen. Idén ismét 10% körül emeltek az önkormányzatok, a köztisztviselők extra béremelést kapnak a magasabb infláció miatt és ígéretük van a rendszeres bérekbe beépített 13 havi jutalom újbóli visszaállítására. A 6%-os maginflációból kivéve a feldolgozott élelmiszereket, 4.2%-os valódi maginfláció adódik, tehát a 3%-os cél élelmiszerek és üzemanyagok nélkül sem teljesül, tehát az MNB-nek nem rosszindulatból kell a kamatokat emelnie. Így viszont addig lesz erős a forint, amíg magas marad az infláció, egyelőre úgy tűnik ez rövid- közép- és az utóbbi hónapok béradatai alapján akár hosszú távon is így lehet.

Szárnyra kapott a forint - elemzők egy éven belül 225 forintos eurót jósolnak

Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója azt mondta a portfolio.hu-nak: a forinterősödés tartós maradhat. Leginkább azért, mert az inflációs cél elérése csak a jelenleginél is erősebb forintárfolyam mellett lehetséges, ezt a monetáris tanács tagjai is felismerték (vagy a közeljövőben fel fogják ismerni). A nemzetközi klíma alakulása természetesen felülírhat mindent.

Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője hosszú távon tartós erősödést vár, rövid távon a politikai bizonytalanság és a (várhatóan negatív) nemzetközi környezet miatt arra számít, hogy a 3. negyedévben, még visszatér a forint a 240-245-ös sávba.

Kondrát Zsolt, az MKB vezető elemzője azt mondta: tartós maradhat közép és hosszú távon is az erősödés, ez a reformok továbbvitelétől is függ (nem feltétlenül a mostani politikai felállásban), amiben viszont én bízom. Rövidtávon lehet még korrekció.

Nyeste Orsolya, az Estre Bank makroelemzője szerint rövid távon előrejelezhetetlen az árfolyam, nyilván jöhet akár korrekció is. Közép és hosszú távon a kamatkülönbözet, a várt további finanszírozási igény csökkenés, illetve "legesleghosszabb" távon a vásárlóerőparitás a további erősödés irányába mutat.

Orbán Gábor, az Aegon Befektetési Alapkezelő portfóliókezelője azt mondta: a folyamat tartós marad, legalábbis a 240 alatti stabilizálódás a valószínű hosszú távon is. Pénzpiaci szempontból a forint mellett nagyjából a háztartások megtakarításainak megfelelő flow megy, és a spekulatív tőke pozicionáltsága forint elleni, tehát a short zárás még mindig valószínűbb, mint újabb shortok felvétele.

Samu János, a Concorde elemzője is rövid távon inkább visszapattanásra számít. Elsősorban azért, mert nem párosul a forinterősödés javuló hangulattal a kötvénypiacon, vagyis a fundamentumokba vetett hit nem javult. Ez egyrészt magasabb volatilitást is jelent rövid távon, másrészt több hónapos kitekintésben addicionális forint melletti érv. Azaz középtávon, ha az állampapírpiaci "bull" megindulna, az hozzájárulhatna egy stabil, fokozatos árfolyam-erősödéshez (nem hiszem, hogy a jelenlegi szintekhez képest, inkább magasabbról).

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője arról beszélt, remélhetőleg tartós marad az erősödés, azonban kérdéses, hogy hosszabb távon valódi gazdasági teljesítmény nélkül, csak a magas kamatok hatására mennyire lehet tartós. A pozitívvá váló külkereskedelmi egyenleg és a jelentősen javuló folyó fizetési mérleg, valamint az egyre erősebbé váló EU-s pénzek szerepe támaszt adhat a forintnak.

A hétfői kamatdöntéssel kapcsolatban is az elemzők eltérően gondolkodnak.

Barcza György, a K&H vezető elemzője szerint nem befolyásolja, mert a piac a 9.00-9.25% közötti alapkamaton gondolkozik, ha pedig elengedjük az inflációt, a következő etapban a kétszámjegyű alapkamat lehet a kérdés.

Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója szinte biztosra veszi a hétfői 25 bázispontos kamatemelést. Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője úgy véli: 2-3 galambot meghathat, a forinterősödés, de a többség először is nem rövid távú árfolyam mozgást nézi, másodszor pedig tisztában van azzal, hogy az inflációs célhoz 240-nél erősebb árfolyam kell - tette hozzá.

Kondrát Zsolt, az MKB vezető elemzője azt mondta a hétfői kamatdöntés nem maradhat el, de talán a következő már igen.

Nyeste Orsolya, az Estre Bank makroelemzője úgy véli, hétfőn kamatot emel a jegybank.

Orbán Gábor, az Aegon Befektetési Alapkezelő portfóliókezelője azt nyilatkozta: elképzelhető a tartás, megosztott lesz nagyon a Tanács. Simor András jegybankelnök annyit hangsúlyozta az inflációs kockázatokat, hogy neki muszáj emelésre szavazni, de több tag is van, akik "árfolyamtargetálók".

Samu János, a Concorde elemzője szintén a kamatemelésre voksol, és hozzátette: a monetáris tanács célja a hitelességépítés és a várakozások csökkentése. Bár az erős forint magában rejti egy későbbi dinamikus kamatcsökkentés lehetőségét, egyelőre nem valószínű, hogy a testület ezt a kérdést túlsúlyozná. Ráadásul a közszféra béremelése szerintem legalább ilyen fontos érv lehet az emelés mellett.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője: is a kamatemelést valószínűsíti, és hozzátette: az inflációs célok eléréshez további erősödésre van szükség.



hirado.hu

2008.06.21. 09:07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek