
Az FHB privatizációja során az 50 százalék + 1 szavazatot képviselő állami tulajdonú részvény értékesítésére kerülhet sor. Az eladásra szánt állami pakett a bank 6,6 milliárd forintos jegyzett tőkéjének felét, mintegy 3,3 milliárd forintot tesz ki. A részvények piaci értéke még ennél is nagyobb, valamivel több mint 43 milliárd forint. Az eladó a lehető legtöbb bevételt szeretné kapni a részvénycsomagért úgy, hogy az első részlet még az idén befolyjon a költségvetésbe.
A privatizáció pontos módja azonban még nem ismert. A legvalószínűbbnek mégis a részvényre átcserélhető kötvények kibocsátása tűnik. Az állam ugyanis így addig maradhat még tulajdonos, ameddig akar, a büdzsé viszont azonnal bevételhez jutna. A kötvények futamidejének lejárta után ugyanis, ha az állam nem vásárolja vissza azokat, automatikusan részvényekké válnak. A majdani privatizációs tanácsadó azt sem hagyhatja figyelmen kívül, hogy az állami szerepvállalás megnyugtatná a nagy hitelminősítőket. A Moody´s ugyanis 2003-ban, amikor az állam az FHB-beli teljes részesedését értékesíteni akarta, a bank leminősítését valószínűsítette.
A jelzálogbank 2004-ben a konszolidált adatok alapján 8,4 milliárd forintos adózás előtti nyereséget ért el. Ezt a bank tervei szerint az idei profit 22 százalékkal halad majd meg.
HIRTV
2005.05.10. 12:06