HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Szülői felelősség és rosszul táplált iskolások

t: 130

Szülői felelősség és rosszul táplált iskolások

A gyerekek étkezésében a napi ötszöri étkezésnek fontos szerepet kell kapnia. Különösen fontos, hogy a reggeli ne maradjon ki, sőt ha lehet, legyen bőséges, ugyanis hétköznap a délelőtti iskolai órákhoz szükséges energiát ebből kell fedezni. A kisiskolások többségénél az étkezések egy része az iskolában zajlik, de a reggeli biztosítása mindenképp a szülő feladata. Kívánatos lenne, hogy egy gyerek se induljon el éhesen az iskolába.

Fontos, hogy a reggeli legyen tápláló, tartalmazzon gabonaféléket pl. kenyeret, pékárut (ha lehet teljes kiőrlésű lisztből készülteket), felvágottat, sajtot, vagy tojást, vagy joghurtot, kefirt, nyers zöldséget, és valamilyen innivalót (tejet, tejes italt, gyümölcslevet vagy teát). Ugyanilyen fontos a vacsora is, ami lehet hideg vagy meleg étel. Ha a gyermek ebédjéről a szülő gondoskodik, akkor délben mindig meleg ételt adjon a gyereknek. A tízórai és az uzsonna lehet valamilyen gyümölcs, tejtermék, péksütemény, szendvics.

A SZÜLŐ FELELŐSSÉGE

Az iskola mellett mindenekelőtt a szülő felelőssége, hogy a gyermekek a fejlődésükhöz szükséges összes tápanyagot megkapják. Fontos, hogy a napi ötszöri étkezés biztosítva legyen, és az asztalra a lehető legváltozatosabban kerüljenek a tápláló ételek.A gyerekek 75%.a nem étkezik napi ötször. Jellemző, hogy gyakran elmarad a reggeli, és nagy részük nem fogyaszt naponta tejterméket, gyümölcsöt, zöldséget. Ezeknek a későbbi egészségi állapotukra nézve kedvezőtlen következményei lehetnek, mint pl. a csontritkulás, vagy a helytelen táplálkozási szokások rögzülése, aminek további káros hatásai vannak.

SZOKÁSOK KIALAKÍTÁSA, ELSAJÁTÍTÁSA

A gyerekeket ebben az életkorban rengeteg olyan külső hatás éri, ami a táplálkozásukat nagyban befolyásolhatja, pl. iskolai étkezés, divat, otthoni szokások, reklámok. Természetesen alapvető, ugyanúgy, mint az óvodásoknál, hogy a szülők, nagyszülők, nagyobb testvérek pozitív példát mutassanak. Ebben az életkorban az ún. „játékos tanítás” mellett már érdemes a „tudatos tanítást” is alkalmazni, mert a 7-10 éves gyerekeknek sok minden elmagyarázható, és a gyerekek érdeklődőek is. Pl. míg az óvodásoknál a tejet kedvenc poharába öntve kellett elfogadtatni, addig az iskolásoknak már el lehet magyarázni, hogy a rendszeres tejfogyasztással erősek lesznek a csontjai.

A GYEREKEK ÉS AZ ÉDESSÉGFOGYASZTÁS

A gyerekek érdeklődőek, értelmesek, taníthatóak, így érdemes ebben a korban komoly figyelmet szentelni annak is, hogy a gyerekek megtanulják az egyes élelmiszercsoportok, köztük az édességek helyét és szerepét is a táplálkozásban.

A különféle édességek (csokoládé, nyalóka, sütemények, stb.) fogyasztása a gyerekek számára ne legyen tiltott, de ne is legyen mindennapos, és főleg ne az ajándékozás vagy a jutalmazás tárgya.

Fontos hogy már ebben a korban megtanulják, hogy az édességeket a főétkezések után fogyasszák, és az egyszeri adag 1 szelet torta vagy sütemény, egy egész tábla csokoládé helyett 1 pár kockányi, vagy egy kis szelet csoki, egy zacskó cukorka helyett csak egy pár szem. A mértékletességet gyermekkorban kell megtanulni. Ha már sikerült elfogadtatni, megtanítani a gyerekekkel, hogy az édességeket ne étkezések előtt vagy helyett fogyasszák, akkor ezt fontos elmondani pl. a nagyszülőknek is, mert - mint tudjuk- a nagyszülők szeretnek a gyerekek kedvében járni, kényeztetni őket, és egy 1-2 hetes nyári nyaralás alatt minden addigi szülői tanítás kárba mehet. Fontos tehát, hogy ne csak a szülő, hanem a szélesebb körben vett család is következetes legyen.

Az édességtől való tiltás sokszor azért nem vezet célra ebben a korban, mert a gyerekek, ha otthon tiltva vannak az édességtől, akkor zsebpénzükből megveszik bárhol.

Az édességek, ugyanúgy, mint a többi élelmiszercsoport helyét, szerepét a táplálkozásban érdemes minél hamarabb megtanítani a gyerekeknek, mert későbbi táplálkozásukban a rögzült szokások jelentős szerepet fognak játszani.

[LHP.HU]

2005.05.06. 13:25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek