A modern gazdaságtörténet első, ténylegesen globális pénzügyi válságának nevezte szombaton Gordon Brown brit kormányfő a jelenlegi, immár mind egyértelműbb reálgazdasági hatásokkal is járó likviditáspiaci felfordulást, amelynek kezelésére szavai szerint a II. világháború óta kialakult nemzetközi pénzügyi intézményrendszer alkalmatlan.
Gordon Brown a „Haladó kormányzás” nevű, a brit Munkáspárt és több nagy külföldi balközép párt vezetőinek részvételével megtartott londoni csúcstalálkozón azt mondta: a most zajló válság világossá tette, hogy a nemzeti szintű felügyeleti rendszerek nem elégségesek, és globális szabályozói egyezségre van szükség. Brown szerint a globális pénzügyi intézményrendszer teljes átalakítását a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kell kezdeni, amelyet úgy kell megreformálni, hogy korai válság-előrejelző és figyelmeztető szerepet tölthessen be a világgazdaságban.
A brit kormányfő erre már korábban is tett egyértelmű javaslatot. A Financial Timesban néhány héttel ezelőtt megjelent cikkében azt írta: az IMF-et még a nemzeti, és nem a globális gazdaság korszakára építették ki, helyi szintű fizetési válságok, és nem globális tőkeáramlások kezelésére. Ahhoz, hogy az új érában is hatékonyan működhessen, az IMF-et ugyanolyan függetlenné kell tenni, mint a jegybankokat, felelősségi körébe kell utalni a világgazdaság felügyeletét, a piacok informálását és "oktatását", valamint a rendszerszintű átláthatóság érvényesítését, állt a brit kormányfő által a londoni gazdasági napilapnak írt cikkben.
A szombati londoni csúcstalálkozóra összegyűlt baloldali vezetőknek Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója kijelentette: a lefelé mutató növekedési kockázatok legtöbbje, amelyektől a világgazdaság az utóbbi fél évben tartott, mára valósággá vált. A valutaalap vezetője - utalva a jövő héten esedékes új globális IMF-előrejelzésre - közölte: a néhány nap múlva megjelenő prognózis „nem fog érdemi javulást mutatni”. Az IMF az idén eddig már kétszer rontotta a világgazdasági növekedésre adott saját előrejelzését; a januári 4,1 százalékos jóslat helyett most már csak 3,7 százalékos globális növekedést vár 2008-ra.
A londoni elemzői közösségben mindazonáltal van ennél jóval borúlátóbb előrejelzés is. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő e héten Londonban közzétett féléves globális prognózisa szerint a nagy felzárkózó gazdaságok húzóereje ellenére is ötévi mélypontra süllyed az idén a világgazdasági növekedés, amely - piaci árfolyamon számolva - valószínűleg nem haladja meg a 2,6 százalékot a tavalyi 3,6 százalék után.
A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző cége, a londoni Economist Intelligence Unit (EIU) áprilisra szóló havi globális jelentésében mindössze 0,8 százalékos idei amerikai növekedést jósolt, százszázalékos eséllyel arra, hogy az amerikai gazdaság az év során recesszióba süllyed. Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök a szombati londoni baloldali konferencia záró sajtóértekezletén azt mondta: túl gyakran fordult elő a múltban, hogy a világ a mostanihoz hasonló válságok tanulságait elfelejtette. - A tanulságokat le kell vonni és alkalmazni kell, különben igen rázós jövőnek nézünk elébe - figyelmeztetett az ausztrál kormányfő.
Magyar Nemzet
2008.04.05. 20:29