
A szavazatok megoszlását nem, a részvételi arányt viszont meglepőnek tartja Magyar Bálint, az SZDSZ oktatáspolitikusa, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, aki vasárnap este újságíróknak nyilatkozva azt is mondta, a tandíj eltörlése igazságtalan helyzetet konzervál.
Az egykori oktatási miniszter szerint nyilvánvaló volt, hogy ha olyan kérdésben kell dönteni, ami arról szól, fizetni kelljen-e valamiért vagy sem, akkor jóval nagyobb számban szavaznak arra az emberek, hogy ne kelljen. A kormány természetesen teljesíti a népszavazásból rá háruló feladatokat - tette hozzá Magyar Bálint.
Azzal kapcsolatban, hogy milyen helyzetet eredményez a tandíj eltörlése, a liberálisok politikusa azt felelte, igazságtalan helyzetet konzervál, mivel azok a most is tandíjat fizető diákok, akik egy-két ponttal rosszabbul teljesítettek, és a költségtérítéses képzésbe vették fel őket, nem kerülhetnek át az államilag finanszírozott képzésbe. Ezenkívül - emelte ki Magyar Bálint - kevesebb pénz jut felsőoktatási fejlesztésekre és ösztöndíjra.
Arra a kérdésre, hogy milyen ösztönző elemek maradnak ezáltal a felsőoktatásban, az SZDSZ-es államtitkár úgy válaszolt, ösztönző tényező marad maga a bolognai képzés rendszere, vagyis az, hogy valakit három évre vesznek fel a felsőoktatásba, majd a mesterképzésre újra felvételizni kell.
Második elemként a liberális szakpolitikus azt említette, hogy valamilyen módon meg kell könnyíteni a költségtérítéses képzésből az államilag finanszírozottba történő átkerülést, végül pedig a tanulmányi ösztöndíjak esetében a differenciáló tényezőket nevezte meg. Mindezek azonban nem tudják pótolni azt az összeget, ami a felsőoktatásba került volna - hangsúlyozta Magyar Bálint.
hirado
2008.03.09. 21:23