
Az ország elindult felfelé, és ezt érezhették az emberek - vélekedett Gyurcsány Ferenc parlamenti felszólalásában. A miniszterelnök a 100 lépés programjának ismertetésébe kezdett ma. Az ország legnagyobb problémájaként azt jelölte meg, hogy az elmúlt 3 évben 8600 milliárddal költött többet a kormány, mint amennyit 2002-ben tervezett.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: egyetért a Fidesszel abban, hogy munka alapú gazdaságot kell teremteni. A miniszterelnök szerint az állam nagy mértékű szerepvállalása segít, de csak egy ideig. Az országot ugyanis hosszútávon nem tudja ezzel a módszerrel 10 millió ember számára élhetővé tenni.
A miniszterelnök a 100 lépés programja kapcsán elmondta, hogy a foglalkoztatáspolitika, a nyugdíj- és az egészségügyi rendszer, az oktatás szakképzési része, az adó- és járulékpolitika, illetve az önkormányzatok mind-mind olyan terület, amelyet érinteni fog ez a program, a lépések iránya azonban egyáltalán nem körvonalazódott Gyurcsány Ferenc felszólalásából. A miniszterelnök egyetlen területet emelt ki, konkrétan a foglalkoztatáspolitikát, amely kapcsán azt mondta, hogy a munka világa és a szociális ellátás közötti falat kell lebontani. Emellett javasolta, hogy a munkanélküli ellátást alakítsák át álláskeresési támogatássá, továbbá hogy a ház körüli munkákat, javításokat, amelyeket "tradicionálisan" feketén végeznek el a szakemberek és alkalmi munkavállalók, "fehérítsék ki", tegyék legálissá. A miniszterelnök szerint szükség van a munkaügyi ellenőrzések megreformálására, amely során a büntetőjogi fenyegetéstől sem kell visszariadni a feketén történő foglalkoztatás megszüntetése érdekében.
A részletekről Csizmár Gábor munkaügyi miniszter beszélt. E szerint a korábbinál jóval súlyosabban bűnhődhetnek a feketemunkásokat dolgoztatók. A kormány ugyanis az adócsalással azonos büntetőjogi kategóriába akarja helyezni a fekete foglalkoztatást. Átalakítják a munkanélküliek járadék-rendszerét, az eddigi 9 hónapig járó maximálisan 50 ezer forint segély helyett, három hónapig maximum a minimálbér 120 százalékát kaphatják majd a munkanélküliek. Ezután pedig fél évig a minimálbér 60 százalékát. Változnak az alkalmi munkavállalás, a gyes-sel, a gyed-del, a munkanélküli és szociális segéllyel együtt folytatható munkavégzés szabályai és a munkaerő-kölcsönzés feltételei, illetve szigorodik a munkaügyi ellenőrzés.
Dávid Ibolya, az MDF frakcióvezető-helyettese Gyurcsány Ferenc felszólalását mindössze a kormánytagok buzdítására szóló beszédként értékelte. Hozzátette: a miniszterelnök ötleteinek vannak támogatható elemei, de a javaslatok attól a szinttől, hogy vitaanyagok legyenek, még nagyon messze állnak. A frakcióvezető-helyettes szeretné tudni, hogy a 100 lépés programját kik írják, és mikor jelennek meg ebből konkrétumok.
Áder János, a Fidesz frakcióvezetője emlékeztette az Országgyűlés tagjait a múlt héten közzétett, riasztónak talált munkanélküliségi adatokra. Elmondta: 3 év alatt 62 500 fővel nőtt a munkanélküliek száma, akiknek nagy része Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége óta vesztette el az állását. Többen, mint amennyien Medgyessy Péter miniszterelnökség idején. A frakció soraiban ekkor egy nagy táblát emeltek a magasba a fideszes képviselők, Come back Medgyessy felirattal. Gyurcsány mondataira reagálva Áder azt mondta: "régi ez a lemez, és serceg is már", "szájhősködés kormányzati cselekvés nélkül". A frakcióvezető hozzátette: ha a miniszterelnök nem fogadta el a Fidesz javaslatát, mely szerint a 100 lépés programját nevezzék a 100 tyúklépés programjának, akkor azt javasolja, hogy legyen a neve: az 1001 éjszaka meséi. Ezt azonban már nem hallhatták a televíziós közvetítést nézők, ugyanis időtúllépés miatt kikapcsolták Áder János mikrofonját.
Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője úgy fogalmazott: támogatják a 100 lépés programját, azonban úgy vélik: az igazi változásokat bátor lépésekkel lehet elérni, éppen ezért a frakció ezt javasolja.
[LHP.HU]
2005.05.02. 20:31