A gyárat egybehangzó értékelések szerint az küldte padlóra, hogy az illetékes állami hatóságok 500 napon át sem tudták kiadni a termelőberendezések felújításához szükséges környezetvédelmi engedélyt (emiatt 1,5 milliárdos kártérítési per folyik a szakhatóságok ellen). A 2004 tavaszán leállt termelést viszont már csak egy felújítás után lehet beindítani.
A társaság korábban csődegyezséget kötött a hitelezőivel, de a tartozások ígért 20 százalékos kifizetését sem tudta teljesíteni. A felszámolással megbízott Concur Kft. biztosa, Kárpáti Péter elmondta, hogy folyik a vagyonfelmérés, így még nem tudni, esetleg mikor árvereznék el a vagyonelemeket. Ezeken egyébként banki jelzálog is van.
Az utóbbi hónapokban sorra dőltek ki a magyar öblösüveg- illetve kristályüvegipar több száz éves manufaktúrái. Az ST Glass, azaz a salgótarjáni öblösüveggyár áprilisban került felszámolás alá. A cég egészen a múlt év végéig állami kézben volt, így még az utolsó időkben is kapott több százmilliós gyorssegélyeket. Anyavállalata, a Magyar Befektetési és Vagyonkezelési Rt. tavaly év végén került magánkézbe, ám már idén márciusban egy válságmenedzser cég, a Stonefarm Kft. vette át. Szondi György felszámolóbiztos elmondása szerint folytatják ugyan a termelést, de rövid időn belül el kell dőlnie, életképesek-e.
A magyar csomagolóüveggyártás egyetlen nagyobb, megmaradt cége az Orosházi Öblösüveg Kft. Az amerikaiak által megvásárolt társaság a hírek szerint jól működik, igaz, ennek ára részben a megvásárolt sajószentpéteri üveggyár gyors megszüntetése volt.
A kristályüvegipar sincs könnyebb helyzetben. Magyarország egyik legrégebbi gyára, a Parád Kristály ez év eleje óta áll felszámolás alatt. Azóta különböző átmeneti kölcsönökből továbbra is működnek.
A hazai kristályüveggyártás szintén nagy hagyományú központjának számít az Ajka Kristály is, melynek árbevétele tavaly 13 százalékkal csökkent. Csak a dollárárfolyam-változás 300 milliós kiesést okozott, és a működés összességében is veszteséges volt.
A vásárosnaményi Bereg Crystal számos sorstársához hasonlóan tavaly óta felszámolás alatt áll. Az olasz-magyar érdekeltség mögött álló üzletemberek a termelést állítólag Ukrajnában folytatják.
[LHP.HU]
2005.04.26. 10:48