
Az otthonszülés élharcosa ellen az volt a vád, hogy megsértette a foglalkozási szabályokat egy 2000 márciusában lezajlott otthonszülésnél, ahol szakorvosi segítséget nyújtott.
A bíróság ítéletével helybenhagyta a másodfokú bíróság tényállását. Eszerint 2000. március 4-én Geréb Ágnes szakorvosi segítséget nyújtott egy otthonszülő nőnek. A szülés gyors és komplikációmentes volt, és a gyermek a szülést követően felsírt, a vádlott megvizsgálta és megállapította, hogy jól van. Ezt követően az anya karjaiba adta. A méhlepény ekkor még nem vált le, és a köldökzsinórt sem vágta el Geréb Ágnes. A vádlott ezt követően a szülés dokumentációjával foglalkozott, és csak a szülés után egy órával ment az anyához megvizsgálni a méhlepény leválását. Ekkor észlelte, hogy a gyermek a klinikai halál állapotában van. A mentők kiérkezéséig megpróbálta lélegeztetni a gyermeket, a mentőorvos pedig azt állapította meg, hogy a gyermek egyik orrjárata egyáltalán nem, a másik csak a legkisebb szondával volt átjárható. Az újszülöttet kórházba szállították, de az oxigénhiány miatt súlyos és maradandó agykárosodást szenvedett, majd egy évvel később meghalt.
Nem ez volt az egyetlen eset, amely miatt Geréb Ágnes a hatóságok látókörébe került. Utoljára egy hónapja indult nyomozás egy általa levezetett otthonszülés miatt, amelyben meghalt az újszülött baba. Szeptember 15-én a Geréb Ágnes vezette vajúdás közben Sz. Hajnalka (35) kislánya elakadt a szülőcsatornában. A csecsemőt hiába vitték kórházba, már nem lehetett megmenteni az életét.
Geréb Ágnes később újságíróknak a mentőket hibáztatta a tragédiáért. Ő azt állította, hogy megkérte a mentőket: azonnal induljanak a kórházba, de a két ápoló csak az infúzió bekötése után, 10-15 perces késlekedés után vitte el a kismamát.
Az eset miatt az Egészségügyi Minisztérium bejelentette, hogy a közeljövőben szabályozni fogja az otthonszülések szakmai és finanszírozási kérdéseit. A szaktárca közleménye szerint az otthonszülés ma Magyarországon "féllegális tevékenység", amit az európai országokhoz hasonlóan ugyan nem tiltanak, de az európai országoktól eltérően nem is szabályoztak még
blikk
2007.10.26. 13:57