> Zsidózás, fasiszta megnyilvánulások és nyilaskeresztes jelképek Budapesten - az ünnep nemzetközi visszhangja

Az Európai Unióban nem megengedett, hogy a tüntetők "mocskos zsidónak" nevezzék Gyurcsány Ferencet, bárki bárhogyan is vélekedik a magyar miniszterelnökről - mondta szerdán az Európai Parlament (EP) strasbourgi ülésén Martin Schulz, a szocialista EP-frakció vezetője. A The New York Times úgy vélekedett, hogy az utcára vonulók nem annyira az 51 évvel ezelőtti felkelésről akartak megemlékezni, mint inkább Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel szemben érzett haragjukat akarták szabadjára engedni.
A német szociáldemokrata politikus szavait a hallgatóság zöme tapsviharral fogadta.
"Lehet Gyurcsányt szeretni vagy nem szeretni, ez akkor is fasiszta megnyilvánulás, és el kell utasítani" - mondta Martin Schulz, utalva az elmúlt napok budapesti eseményeire.
Mint megjegyezte, a tüntetések ellen nem lehet mit tenni, de ez - fogalmazott - "új minőséget jelent".
A frakcióvezető azt kérte az ülés levezető elnökétől: továbbítsa Hans-Gert Pöttering házelnöknek, hogy az EP túlnyomó többségének reagálásából leszűrhető az állásfoglalás az ilyen megnyilvánulásokkal szemben.
Mivel az Európai Parlament házszabálya nem tette lehetővé a felszólalásra történő reagálást, a magyar néppárti Fidesz-delegáció nyilatkozatban közölte: minden jogsértő cselekedetet, valamint az antiszemitizmus bármilyen megnyilvánulását a leghatározottabban elítélik, és azzal semmilyen formában közösséget nem vállalnak.
A fideszes EP-képviselők szerint a gyülekezési jogukat gyakorló százezrek megmozdulásait a szocialista politikusok nagy igyekezettel próbálják összemosni a szélsőséges megnyilvánulásokkal.
Tiltakozók tízezrei töltötték meg Budapest utcáit kedden, a Szovjetunió elleni magyar felkelés évfordulóján - írta szerdán a The New York Times.
A tudósítás szerint kedden, amikor a Magyar Gárda látta el egy templomi megemlékezés biztonsági őrizetét, egy utcai árus a templomhoz közel árpádsávos zászlók mellett Hitler Mein Kampfjának köteteit is árusította.
"Október 23. fontos nemzeti ünnep Magyarországon, de idén sokat rontott az ünnep hagyományán, hogy nemcsak az 1956-os felkelés évfordulója volt, hanem egyúttal annak első évfordulója is, hogy a rendőrség a tavalyi évfordulón gumilövedékekkel és könnygázzal szórta szét a kormányra haragvó tüntetőket" - fogalmazott az amerikai lap tudósítója.
Orbán Viktor Fidesz-elnök ünnepi beszédéről írva kiemelte, hogy a szónok különbséget tett a kormány "türelmetlen, de békés" ellenzéke, illetve azon csoportok között, amelyek "nem hajlandók várni" arra, amíg alkotmányos eszközökkel vonhatják felelősségre a kormányt.
Noha a békétlenség most sokkal kisebb mértékű volt, mint a tavalyi pusztító zavargások, a szorongó érzés sokakban megmaradt, nem utolsósorban a Magyar Gárda nevű új jobboldali csoport látható jelenléte miatt - írta a tudósítás szerzője.
Megállapítása szerint uniformisában ez a civil szervezet "határozottan félkatonai megjelenésű". Emlékeztet írásában, hogy a Magyar Gárda megalakulását magyarországi és külföldi zsidó szervezetek egyaránt elítélték, mert a csoport egyenruhája "hasonlít a fasisztákéra", akik felelősek voltak a második világháborúban magyar zsidók százezreinek meggyilkolásáért vagy haláltáborokba való deportálásáért.
A szerző szerint leginkább az árpádsávos jelképek keltenek aggodalmakat, melyekben a szervezet bírálói a Nyilaskeresztes Párt jelképét látják.
hirado
2007.10.24. 19:43