
Veres János pénzügyminiszter szerint az Egyesült Államok az utóbbi napokban példát mutatott abban, hogy milyen határozottan kell fellépni az utcai randalírozókkal szemben.
Rendzavarás esetén "a lehető leghatározottabban, a leggyorsabban és a legnagyobb erővel kell fellépni, a példa nyilvánvaló volt itt az elmúlt napokban" - jelentette ki az MTI-nek a miniszter hétfőn azzal kapcsolatban, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank washingtoni tanácskozása idején a rendőrök a legszigorúbb biztonsági intézkedésekkel tartották távol a globalizmusellenes tüntetőket és teketória nélkül, bilincsbe verve "takarították el" például a forgalmat vagy a törvényhozás egy épületébe való bejutást akadályozó csoportokat.
A hétfői budapesti utcai zavargások ügye is felmerült akkor, amikor Veres János megbeszélést folytatott Clay Loweryvel, az amerikai pénzügyminisztérium nemzetközi ügyekben illetékes államtitkár-helyettesével. A kérdés úgy került szóba, hogyan a felek a magyar állampapírhozamok, az országgal szembeni bizalom, illetve bizalmatlanság alakulását elemezték, és megvitatták, mennyi pénzébe kerültek az országnak a tavaly őszi budapesti zavargások a magasabb hozamok kapcsán.
"Nyilvánvaló volt, hogy az is szóba került, mit tapasztaltunk Amerikában az utcán tüntetőkkel szembeni fellépés kapcsán a fővárosban" - mondta Veres János. A miniszter elmondta, ő is látta, hogy milyen útlezárások voltak, milyen jól megtermett rendőröket vezényeltek ki a tüntetők ellen. "Nagyjából tízszer annyi rendőrt láttam, mint amennyi tüntető odavonult, a határozott fellépés jellemző erre az országra, számomra természetes, hogy ilyen határozottan lépnek fel másutt is" - mondta.
A miniszter kifejtette: nyilvánvaló, hogy a demokratikus Amerikában nem tűrik meg, hogy Molotov-koktélt dobáljanak vagy bármilyen más erőszakos esemény történjen, a lehető legszigorúbb rendőri erővel lépnek fel azok ellen, akik ilyen módon próbálnának tiltakozni.
Veres János hangsúlyozta, az Egyesült Államokban nem merül föl az a kérdés, hogy odacsaphat-e a rendőr, megfoghatja-e a tüntető kezét és ráteheti-e a bilincset. "Itt a rendőröknek az a dolguk, hogy ha ilyen akciózók vannak, akkor kellőképpen megtorolják".
hirado
2007.10.23. 10:53