
Az év elején a medicinák drágulása miatt nőtt a patikák forgalma, majd jött az influenzajárvány, amely még márciusban is tarolt. Az idei járvány sokkal több szövődményt okozott, és míg a korábbi években a betegségből általában két-három hét alatt meg lehetett gyógyulni, most nem volt ritka, hogy valaki 4–6 hétig nyomta az ágyat. Ezért a korábbi járványokhoz képest is jobban fogytak a láz- és fájdalomcsillapítók, az antibiotikumok és a vitaminok. Még márciusban is nagyon erős volt a patikák forgalma, és ez várhatóan tovább növeli a gyógyszerkassza hiányát.
Az első három hónapban 84,1 milliárd forintot fordítottak gyógyszertámogatásra, az idei 284 milliárdos büdzsé hiánya március végén 7,6 milliárd forint volt. A szaktárca szerint idén a forgalom bővülése egyszámjegyű lehet, a szakértők szerint azonban sokkal reálisabb a 13–15 százalékos növekedés. Így viszont kétségessé válhat a kassza tarthatósága, amely 5 milliárddal kevesebb is, mint a tavalyi teljes kiadás. Ráadásul Veres János a Reutersnak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a medicinákra fordított kiadásokat 10 milliárd forinttal kívánja 2005-ben csökkenteni, ennek módja azonban még ismeretlen.
A tavalyi gyógyszerbotrány nagy vesztesei a patikák voltak, és a kamara állítása szerint egyelőre nem is javul a helyzetük. Az elmúlt esztendőben növekedett a veszteséges gyógyszertárak száma - mondta a NAPI Gazdaságnak Hávelné Szatmári Katalin, a Gyógyszerész Kamara elnöke. Tavaly tíz patika ment csődbe, s a helyzeten az sem változtat, hogy az OEP révén kiosztott állami támogatást az idén csak ötszáz intézmény veheti igénybe. Ugyanis már csak azok élhetnek vele, amelyek egyedüli gyógyszertárként működnek az adott településen. Hávelné szerint azonban a jelenleg működő kétezer patikának csaknem a fele szorul állami támogatásra, ezek ugyanis kisforgalmúnak számítanak. A helyzetet segíthetné, ha a kiskereskedelmi árrés a jelenlegi 14 százalék helyett közelítene az uniós átlaghoz, 20–25 százalékhoz.
[LHP.HU]
2005.04.23. 01:05