HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Megszületett az unió reformszerződése

t: 221

Megszületett az unió reformszerződése

Kompromisszumra jutottak éjjel Lisszabonban az Európai Unió vezetői a reformszerződésről. A Hollandiában és Franciaországban 2005 tavaszán népszavazáson elvérzett Alkotmány örökébe lépő reformszerződés biztosítja az EU hatékonyabb működését.

A 2009-ben hatályba lépő reformszerződés egyebek mellett radikálisan szűkíti a tagállamok vétójogát, szélesebb hatáskörrel ruházza fel az Európai Parlamentet.

Újdonság, hogy a félévente rotáló uniós elnökség szerepét a jövőben az Unió elnöke veszi át, aki két és fél évig tölti majd be ezt a posztot. Ugyancsak kineveznek egy külpolitikai főmegbízottat, akinek feladata lesz elősegíteni, megjeleníteni az unió közös kül - és védelempolitikáját.

A szerződés tartalmáról már a júniusi EU-csúcson megszületett a megállapodás a tagországok között, Lisszabonban a pontos szöveget hagyták jóvá. A megállapodás azután történt, hogy sikerült megoldást találni néhány tagállam külön kívánságára.


Így mindenekelőtt Varsó követelésére, amely el akarta érni, hogy a reformszerződés tartalmazza a "majdnem blokkoló kisebbség" pontos intézményét. Ennek lényege, ha egy döntést ugyan megakadályozni nem sikerül néhány ország összefogásával, ám blokkolásuk éppen csak hogy elmarad a szükséges szavazattól, akkor kapjanak további két esztendőt a viták lefolytatására.

Az úgynevezett Ioannina formula eddig is érvényes volt, ám a két esztendős halasztás nélkül, továbbá hivatalosan nem volt része az alapszerződésnek. A kompromisszum lényege, hogy a varsói követelést egy jegyzőkönyv formájában csatolják az alapszerződéshez - így annak továbbra sem része, ám maga az alapszerződés kimondja, hogy az Ioannina formulát csak az összeg tagország beleegyezésével módosíthatják.

További vitás kérdés volt az Európai Parlament (EP) képviselői helyek újraelosztása. Olaszország nem volt hajlandó elfogadni, hogy a jövőben immár kevesebb hellyel rendelkezik, végül is sikerült további egy helyet kapnia. Itt is sajátos megoldás született. A 750 képviselő körét nem bővítik, ám az EP elnökének személyét nem számítják ebbe a létszámba - neki ugyanis eddig sem volt szavazati joga - és az ily módon felszabadult mandátumot kapta meg Olaszország.

Szófia elérte, hogy az uniós közös pénz, az euró helyesírásába felkerül a bolgár evró változat is.

hirado

2007.10.19. 09:25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek