HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Gyorsvizsgálat Gyöngyösön! Kergemarha-kórral fertőzött állat került hazánkba

t: 252

Gyorsvizsgálat Gyöngyösön! Kergemarha-kórral fertőzött állat került hazánkba

Kergemarhakórral fertőzött szarvasmarhát találtak a gyöngyösi vágóhídon. A betegséget egy Szlovákiából érkezett állatban mutatták ki. Az állat húsát megsemmisítették. Az eset még néhány héttel ezelőtt történt - tudta meg a hirado.hu.

Levágták és bevizsgálták


2007. szeptember 11-én egy BSE-kóros marhát hoztak be az országba - közölte Süth Miklós, országos főállatorvos a hirado.hu-val. A Szlovákiából érkező összesen 29 állat teljesen egészségesnek tűnt. A kórral megfertőzött állatot a gyöngyösi vágóhídon levágták, majd az előírásoknak megfelelően megvizsgálták. Ugyanis az Európai Unió területén 2001 óta minden 30 hónapnál idősebb szarvasmarhát ellenőrzini kell.

A levágott állatból mintát vesznek, - például az agyállományából - melyet bevizsgálnak egy gyorsteszt során, ami körülbelül 24-26 órát vesz igénybe - mondta a hirado.hu-nak Dékány András az agrártárca szóvivője. Amíg a vizsgálat le nem zárul, addig az állat semmilyen része nem kerülhet forgalomba.

A szlovákok leölték a marháikat


Süth Miklós elmondta, hogy szeptember 11-én mintát vettek az állatból, melyről 12-én a teszt megállapította, hogy pozitív, ezt az eredményt 13-án megerősítették. Szeptember 14-én már értesítették a szlovák hatóságokat, hogy tegyék meg a megfelelő óvintézkedéseket. A szlovákok ennek hatására leöltek 51 szarvasmarhát azon a telepen, ahonnan a megbetegedet állat származik - tudta meg a hirado.hu.

Milyen esetben kell leölni az állatot?

Dékány András elmondta: kötelező lépés az állomány leölése, ugyanis a gyanú megvan arra, hogy lappanghat az állatban a kór. Süth Miklós ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy a leölés arra vonatkozik, hogy az érintett beteg állat fölött és alatt lévő két generáció megsemmisítése kötelező.

Hogyan semmisítik meg a húst?

Süth Miklós kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy a fertőzött állatot megsemmisítették. Ezt szigorú szabályok között végzik, a terméket elégetik, és az égetésből származó lisztet kidobják egy olyan konténerbe, melybe csak befelé lehet dobni az égésterméket, kihúzni nem.

Hála istennek Magyarországon még nem!

Az országos főállatorvos a hirado.hu-nak hangsúlyozta, hogy Magyarországon, magyar állományban még nem fordult elő BSE-kóros marha.

hirado

2007.10.18. 13:02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek