HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Tandíj márpedig kell?

t: 236

Tandíj márpedig kell?

A költségvetésnek egyre inkább szüksége van pluszforrásokhoz a felsőoktatás finanszírozásához, a hallgatóktól pedig elvárható - mivel a diplomával óriási jövedelmi előnyre tesznek szert -, hogy járuljanak hozzá tanulmányaik finanszírozásához - nyilatkozta a Népszabadságnak Polónyi István, oktatáskutató.

A szakember hozzátette: a fizetési kötelezettség javítja az oktatás minőségét és hatékonyságát. A hallgatókat rákényszeríti, hogy minél olcsóbban, azaz a lehető legrövidebb idő alatt teljesítsék a tanulmányaikat - ne járjanak 8-10 évig egyetemre.

Kötelező lenne a jövőben, hogy a felsőoktatási hallgatók legjobban teljesítő tizenöt százaléka tandíjmentességet kapjon, az erről szóló törvényjavaslat már készül - jelentette be Hiller István a közszolgálati televízió Nap-kelte című műsorában. Az oktatási és kulturális miniszter kifejtette, hogy a szegényebb családból érkező, jól teljesítő hallgató több ösztöndíjhoz juthat, mint korábban. A lényeg azonban a teljesítmény és a megszerzett tudás versenyképessége. Ezt szolgálja, hogy a költségtérítéses hallgató is tandíjmentessé válik, ha kiválóan tanul, és az államilag támogatott képzésen indulók is költségtérítésre kényszerülnek, ha a leggyengébb tizenöt százalékba kerülnek teljesítményük alapján - mondta Hiller.

A tandíj által nő a tanulmányok értéke a hallgatók szemében, hiszen ami ingyen van, azt többnyire kevésbé szokták becsülni - jegyezte meg. Hangsúlyozta ugyanakkor: a hallgatók megrendelői szerepét erősíteni kell - ez nem adódik feltétlenül a tandíjból. A felsőoktatás ugyanis jelenleg nem mondható "felhasználóbarátnak". A jogszabályokban és az intézményekben ezért nagy hangsúlyt kellene kapnia az oktatók hallgatói értékelésének.

Polónyi szerint az ösztöndíjak rendszerét is átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá kellene tenni. Ha ugyanis a leendő hallgatók pontosan tudják, milyen támogatásokra számíthatnak, akkor a tandíj nem riasztja el őket az egyetemekről.

Az oktatáskutató egyébként a lapnak nyilatkozva bírálta a HÖOK javaslatát, mondván, az nem veszi figyelembe a szociális szempontokat. Mint ismert a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája kezdeményezte, hogy csak azok a főiskolások, egyetemisták fizessenek tandíjat, akik nem teljesítik tanegységeiket (kreditjeiket).

A szaktárca elutasította az alternatív tandíjjavaslatot, mondván, az "büntető jellegű", a feladatvállalást elkerülő tanulási stratégia kialakítására ösztönöz ahelyett, hogy teljesítményre sarkallna, ezért nem tartja a javaslatot bevezethetőnek.

Mindemellett az oktatási tárca nyitott a tárgyalásokra, ezért ma délutánra összehívta a Felsőoktatási Kerekasztalt. A HÖOK álláspontja: mindez csak időhúzás. Tegnap egyébként a hallgatói szervezet fáklyás felvonulást szervezett a tandíj ellen és a minőségi oktatásért. A fákylás tüntetésen mintegy 3-4 ezren vettek részt.

hirado

2007.10.18. 10:26

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek