
Felsorakozott a szocialista frakció szombati rendkívüli ülésén Gyurcsány Ferenc a közélet megtisztítását célzó javaslatai mögött. Sőt, a korábban a képviselői összeférhetetlenség bevezetését célzó, kompromisszumnak szánt javaslat szigorúbb változatát fogadták el, miszerint nem 2014-től, hanem már a következő ciklustól kizárná egymást a parlamenti mandátum és a polgármesterség. (egyes hírek szerint a megyei közgyűlési elnökség, a főpolgármesteri és a főpolgármester-helyettesi poszt is).
A következő választásokon még mindenki indulhatna bármilyen posztért, azonban fél éven belül dönteni kellene majd, melyiktől válik meg.
A szocialisták határoztak arról is: megemelnék a pártok állami támogatását, kampány idején azonban a nem lehetne túllépni a költségvetést. A korteskedés lerövidülne, és átláthatóbbá válna, a kormánytagok pedig állami pénzen nem folytathatnának propagandát.
Kompromisszum született arról is, hogy a politikai tevékenységet folytató civil szervezetek ne részesülhessenek állami támogatásban. A pályázatok elbírálóinak vagyonosodási vizsgálatot írnának elő, emelnék a képviselői fizetéseket, és megszüntetnék a számla nélküli költségelszámolást.
A Világgazdaság értesülései a szocialisták a ma kezdődő ötpárti egyeztetésen azt javasolják: bruttó 750 ezer forint legyen jövőre a legalacsonyabb képviselői fizetés. Az MSZP elképzelései szerint csökkennének a pótlékok kulcsai, a díjazás a választókörzet nagyságán és a fővárostól való távolságon múlna, és adóköteles lenne minden képviselői jövedelem. A javaslat szerint az igazolatlan hiányzásoknál alkalmanként 30 ezer forinttal csökkentenék a képviselő javadalmát.
Gyurcsány Ferenc mindezen javaslatokat ma ismerteti és nyújtja be a Parlamentben. A kérdéseket népszavazásra bocsátja a kormány, ha a Fidesz támogatja a kezdeményezéseket, visszavonják a referendumra bocsátott íveket.
Az Index értesülései szerint Keszthelyi András, a kormányfő politikai főtanácsadója 15 kérdést nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz, hogy elejét vegye a javaslatcsomag elleni civil támadásoknak. Keszthelyi várhatóan visszavonja majd ezeket a kérdéseket, amint a kormány beterjeszti sajátjait.
A Fidesz egyelőre nem támogatja a kormány kérdéseit, noha Gyurcsány Ferenc tisztasági csomagjába bevette nyolcadik pontként az ellenzéki párt azon javaslatait, melyek a kormánytagok jövedelmi helyzetét tennék átláthatóbbá. Az ellenzéki erő elsősorban azt sérelmezi, hogy Veres János pénzügyminisztert, Szijjártó Péter szavai szerint egy "egykori adócsaló cég ügyvezető-tulajdonosát" nem mozdítja el a miniszterelnök. A Fidesz szerint míg ez nem történik meg, hiteltelen a közélet megtisztítását célzó kormányzati szándék.
A liberálisok sem álltak a kormány és az MSZP népszavazási kezdeményezése mellé, ugyanakkor támogatják a közélet megtisztítására vonatkozó javaslatokat, csak véleményük szerint azokról ötpárti tárgyaláson kell egyezségre jutni.
A Népszava értesülései szerint az Alkotmánybíróság ma várhatóan átengedi az a Fidesz és a KDNP a tandíjról, a vizitdíjról és a kórházi napidíjról szóló népszavazási kérdését. Az újság szerint a másik hármas kérdéscsomagot, a kórház-privatizáció, a termőföld- és a gyógyszerárusítás kérdését tematikusan választja szét a taláros testület: a termőföldről megfogalmazott fideszes kérdést Kálmán László nyelvész földkérdésével, és Nagy Tamásnak, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége elnökének idevágó kezdeményezésével kapcsolják össze, mindez ma kerül napirendre, míg a "leválasztott" másik két kérdést később tárgyalják.
hirado
2007.10.15. 09:50