HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > A Nyugat-Balkánra utazik Sólyom László

t: 302

A Nyugat-Balkánra utazik Sólyom László

A Nyugat-Balkánon kezd hétfőn hivatalos látogatást Sólyom László köztársasági elnök.

Bosznia és Hercegovina a boszniai háborút lezáró daytoni békeszerződés szülötte. Két részből áll, a Bosnyák-Horvát Föderációból és a Szerb Köztársaságból (Republika Srpska), amelyek 15 évvel az államszövetség létrejötte után is igen kevés jelét adják annak, hogy valóban közös államot akarnának alkotni. Az országnak a három fő népcsoport (bosnyákok, horvátok és szerbek) egy-egy képviselője alkotta kollektív államelnökség a legfőbb közjogi intézménye, s kormánya is van. Ezek fölött azonban ott áll a nemzetközi közösség EU által kinevezett főmegbízottja (jelenleg a szlovák Miroslav Lajcak), aki szabadon leválthat bármilyen helyi tisztségviselőt, érvénytelenné nyilváníthat törvényeket, jogszabályokat.

A két önálló államalkotó egység is rendelkezik saját államfővel, parlamenttel és kormánnyal, amelyek között meglehetősen feszült a viszony. A Republika Srpska minden szempontból Szerbiához kötődik, csak kényszerből vesz részt (amikor részt vesz) az államalakulat működtetésében, amelyet a horvátok egy része is nehezen fogad el. A horvátok radikális szárnya (a kollektív államelnökség akkori tagja, Ante Jelavic vezetésével) 2001-ben bejelentette, hogy kivonul a bosnyák-horvát föderáció politikai életéből. A bosnyák politikusok pedig rendszeresen felvetik a szerb köztársaság felszámolásának, az egységes Bosznia létrehozásának igényét.

Az ellentétek annyira mélyek, hogy a vezető politikusok az ország EU-hoz történő közeledéséhez elengedhetetlen egyezségeket sem képesek megkötni. Nem állapodtak meg például az egységes rendőrség létrehozásáról, ami Brüsszel egyik kőkemény követelése. Miroslav Lajcak főmegbízott pár napja kijelentette: "Nincs megállapodás, s nincs is esély rá. Nincs remény arra, hogy az ország tovább haladjon Európa felé". Hogy az EU irányító testületei is egyetértenek-e ezzel, az hétfőn kiderül, amikor megszületik Brüsszelben egy Bosznia jövője szempontjából meghatározó jelentőségű nyilatkozat.

A Boszniában eltöltendő csaknem két nap után Sólyom László Montenegróba látogat, abba a volt jugoszláv köztársaságba, amely - az egykori délszláv állam tagköztársaságai közül utolsóként - egy tavaly májusi népszavazás nyomán szakadt ki a Szerbiával közösen alkotott államszövetségből. Az Adriai-tenger egyik legszebb partszakaszát magáénak tudó, de egyébként is ragyogó természeti adottságokkal rendelkező ország azóta igazi turistaparadicsommá vált. Emellett vonzó befektetési terep - Magyarországnak is. Több magyar gyökerű nagyvállalat - OTP, Magyar Telekom, Hunguest Hotels - már jelen van az országban s mások is látnak benne fantáziát.

Számtalan megoldatlan - vagyonjogi, állampolgársági - kérdés állítja szembe viszont Szerbiával. Lakosságának majdnem fele máig szerbnek vallja magát, s rossz néven veszi, hogy a tavaly visszaszerzett függetlenség lázában égő állami vezetés látványos intézkedésekkel próbál falat emelni közé és anyaországa közé.

hirado

2007.10.14. 12:25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek