HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Döbbenetes adatok: az átültetésre váróknak csak a fele kap új szervet

t: 268

Döbbenetes adatok: az átültetésre váróknak csak a fele kap új szervet

Magyarországon az emberek keveset tudnak a szervátültetésekről és a szervadományozásról, sőt az egészségügyi dolgozók sem beszélnek eleget erről a fontos témáról - mondta Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat vezető koordinátora pénteken, Budapesten. A transzplantációs műtétek legfőbb akadálya, hogy kevés az átültetésre alkalmas szerv - tette hozzá a szakember, aki elmondta: az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint egymillió embernél alakul ki végstádiumú veseelégtelenség és egy év alatt mintegy 200 ezren kerülnek fel a transzplantációs várólistára, közülük is csak 90 ezret tudnak megműteni.

Magyarországon a szervkoordinációért felelős Országos Vérellátó Szolgálat adatai alapján több mint 800-an vannak a várólistán, de tavaly például csak 391 szervátültetést tudtak elvégezni.

Magyarországon az átültethető szervek 95 százaléka agyhalott donorból származik, a fennmaradó öt százalék pedig élődonorból. Tavaly 177 halott donor mellett 16 élődonoros szervkivételt végeztek Magyarországon. Európai összehasonlításban Magyarország a középmezőnyben helyezkedik az el az egymillió lakosra számított szervkivételt nézve - ismertette Mihály Sándor.

Az országban hat transzplantációs centrum működik, ahol máj-, vese-, szív-, hasnyálmirigy- és hasnyálmirigy-szigetsejtes átültetéseket végeznek. Tüdőátültetést Magyarországon nem végeznek, ezen beavatkozásokra Bécsben van lehetőség - mondta el a koordinátor. Idén eddig 189 vese-, 30 máj-, 17 szívtranszplantációt végeztek és négy volt azon beavatkozások száma, amely kombinált, azaz vese és hajnyálmirigy átültetésére került sor.

Az első kísérletes szervátültetést egy magyar - a pécsi születésű Ullmann Imre - végezte 1902. március 7-én Bécsben egy kutyán, az állaton vesetranszplantációt hajtott végre. Az első sikeres emberi veseátültetést 1954-ben Bostonban végezték, a donor a beteg egypetéjű ikertestvére volt, s a beavatkozást végző sebész teljesítményét később Nobel-díjjal ismerték el.

Az első magyarországi veseátültetést 1962-ben végezték Szegeden. Ez volt egyben az első kelet-európai élődonoros transzplantáció is.

A nemzetközi irodalom meghatározása szerint sikeresnek azokat a beavatkozásokat tekintik, amikor a beültetett szerv legalább hat hónapig működik.

Az első sikeres magyarországi veseátültetésre azonban tizenegy évet kellett várni, a beavatkozást 1973. november 16-ról 17-re virradó éjszaka végezték az akkori Budapesti Orvostudományi Egyetem I. sz. Sebészeti Klinikáján, ettől a dátumtól számítják a programszerű transzplantációkat, amelyből eddig összesen 5.600-at végeztek.

2006. január 4-én a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján végezték el az első élődonoros májátültetést. A négyéves kislány édesapja bal oldali májlebenyét kapta meg. A kislány állapota a műtétet követően kritikussá vált, ezért újra megműtötték, ekkor külföldről érkezett májat ültettek a szervezetébe, ám az erőfeszítések ellenére január 16-án meghalt.

hirado

2007.10.12. 16:55

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek