HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Miért bukta itthon az online zenevásárlás?

t: 302

Miért bukta itthon az online zenevásárlás?

Míg az online zene- vagy filmvásárlás az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában tarol, Magyarországon az ilyen tartalmak elenyésző hányadáért fizetnek jogdíjat az interneten keresztül - olvasható a Napi Gazdaságban.

Horváth Szabolcs, az econet.hu Nyrt.-hez tartozó Emusic Kft. ügyvezető igazgatójának becslése szerint jelenleg egy százalék körül mozoghat az a zenei tartalom az interneten, amiből a kiadó és a zenészek is profitálnak. Az alapvető probléma abban rejlik, hogy Magyarország, illetve Kelet-Közép-Európa világviszonylatban kicsi, a kiadók szempontjából nem jelentős hely. További gond, hogy nincs szabad zeneáramlás az Európai Unió országain belül, a kiadók általában csak egy-egy országra, esetleg régióra rendelkeznek forgalmazási engedélyekkel.

A virtuális áruházak forgalma hazánkban évi 60-80 millió forint közé tehető, ezekben egy zeneszám jellemzően 250-260 forintba kerül. A vásárlást bonyolítja, hogy itthon nincs igazán jól kidolgozott fizetési rendszer, a számonként jelentős összegű banki tranzakciók pedig tovább drágíthatják az amúgy sem olcsó letöltéseket.

Pedig az online zenevásárlásnak számos előnye van, a többi közt, hogy míg egy boltban legfeljebb 5-7 ezer album fekszik a polcokon, egy virtuális üzletből akár 70-80 ezer lemez tartalma tölthető le. Ráadásul olyan ritkaságok is, melyeket a hagyományos módon szinte képtelenség lenn beszerezni.

Horváth Szabolcs szerint 99 forint lenne az az ár, amiért versenyképes lehetne a magyar online zenetartalom-szolgáltatás. Ezzel csak egy, de annál nagyobb bökkenő van: magyar számok esetén ebből az összegből 72 lenne a közös jogkezelőknek fizetendő díj és csak a maradék 27 forinton osztozkodhatna a kiadó és a zeneáruház.

hirado

2007.10.12. 09:27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek