
Ma hozza nyilvánosságra az egészségbiztosítási reform részletes koncepcióját az Egészségügyi Minisztérium.
A minhtegy 40 oldalas dokumentumban egyebek mellett felvázolják a változtatás szükségességét, megindokolják, miért nem működik biztosítóként az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, és mi a tervezett változtatás fő iránya, illetve annak menetrendje.
A koncepció fő irányai: az állam jövőre 22 egészségpénztárat alakít, s ezekekben kisebbségi tulajdonrészt szerezhetnek a magánbefektetők. A 22 pénztár ugyanennyi területet jelent: minden megye egy-egy egység, kivéve a Közép-magyarországi régiót (Budapest és Pest megye), amely négyet alkot. A befektetők ezekre a területekre licitálhatnak majd, s legalább félmillió, de legfeljebb másfél-kétmillió ember ellátását garantálniuk kell.
A lakossági korlát azt is jelenti, hogy összességében nem 22 pénztár lesz, hiszen egy cégcsoportnak több területet is meg kell szereznie, s így 8-12 biztosító működik majd. A Népszava információi szerint egy befektető legfeljebb két egymás melletti megyére licitálhat. A koncessziós jogok értékesítéséből az állam 50-100 milliárd forintos bevételre számít.
A Hírszerző hétvégén azt írta, a szaktárca megegyezett az érdekelt biztosítókkal abban, hogy nyilvános aukció keretében licitálhatnak jövő áprilisban a megyékre. A tervek szerint egy előválogatáson bizonyos kritériumok alapján választhatnák ki azokat a biztosítókat, amelyek részt vehetnek a licitben.
A Napi Gazdaság értesülései szerint az üzleti biztosítók egyre türelmetlenebbek, mert nem ismerik a konkrétumokat, és az idő fogy, márpedig, ha ősszel nem kapnak választ kérdéseikre, kérdésessé válhat, hogy januárban startolhat a tagtoborzás, egy évre rá pedig maga a rendszer.
A Népszabadság értesülései szerint a koncepcióban szerepel, hogy fenntartják a kötelező biztosítás elvét, a jövőben is mindenki jövedelemarányosan fizet járulékot, a pénztárak pedig nem szelektálhatnak, és fejkvótát kapnak minden egyes biztosított után. A biztosítóknak kikötik, hogy ha engedményeket adnak a szolgáltatási csomagban, és ez többe kerül, mint ami a járulék fejkvóta-alapú leosztásából jut, a fennmaradó részt saját zsebből kell állniuk. A működési költséget a biztosítóknál a teljes járulékbevétel 4 százalékában maximalizálná a tervezet.
A biztosítók a következő jogosultságokhoz juthatnak: képviselőik ott ülnek majd azokon a fórumokon, ahol a szolgáltatások díját és az egy beteg után járó összeget meghatározzák, ebben a testületben az államnak vétójoga lesz. A koncepció szerint az indulás utáni első félévben minden közfinanszírozott egészségügyi intézménynek lesz szerződése, ezt követően azonban szabadon dönthetnek a pénztárak arról, mely intézményekkel működnek együtt. Lesz egy országos alapdíj, ettől plusz- mínusz 10 százaléknyi különbséggel vásárolhatnak szolgáltatásokat a biztosítók.
Az orvosok csak abba az intézménybe utalhatják a beteget, mellyel biztosítója szerződést kötött, kivéve, ha a beteg ez alól felmentést kapott pénztárától. Ilyenkor a biztosító vállalja a magánorvos, illetve "nem szerződött" kórházban kiállítandó számla kifizetését. A pénztáraknak egyébként valamennyi alapellátóval (háziorvos) szerződniük kell, csak a szakrendelők és a kórházak között válogathatnak.
A koncepció három ellátási csomaggal számol, az alapcsomagban a mentést, a sürgősségi ellátást és a járványügyi ellátását biztosítják állampolgári jogon. A gyógyszerár-támogatás a jövőben is egységes lesz: ugyanazon gyógyszerhez valamennyi patikában ugyanazon az áron juthatunk. Persze a biztosító adhat kedvezményeket, a térítési díj azonban több nem lehet, csak kevesebb, mint az előirányzott. A betegjogok és a működési szabályok felett az Egészségbiztosítási Felügyelet és a Gazdasági Versenyhivatal őrködne.
A Népszava úgy tudja: a biztosítók garanciát kapnának arra, ha ügyfelük nem fizetne járulékot, ez esetben az inflációval növelt fix díjazást folyósítanák részükre. Azt egyelőre nem tudni, hogy a biztosítók menedzsmentje hogyan állna fel, a lap szerint azonban létezik egy olyan elképzelés, hogy a magánbefektetők a vezérigazgatót, az állam a felügyelőbizottság elnökét adná a pénztárakban.
hirado
2007.10.08. 10:10