
Hét éve hízik a Zuschlag-hálózat, azaz nemcsak a Gyurcsány- és a Medgyessy-, hanem az Orbán-kormány idején is kaptak állami pénzeket a botrányba keveredett szocialista politikushoz köthető szervezetek - írja a Népszabadság.
A lap szerint valamennyi kabinet ideje alatt változatlan szabályok alapján zajlott a pályáztatás-ellenjegyzés, a kötelezettségvállalás. A Zuschlag-hálózathoz tartozó Hoppá Egyesület például 2001-ben nemzetközi referensképzésre 700 ezer forintot kapott. Ekkor a szakminisztert Deutsch Tamásnak, helyettes államtitkárát pedig Szabó Lászlónak hívták. Szabó vállalt kötelezettséget, ő írta alá a szerződést, és igazolta a teljesítést, a számlák jogosságát. Két évvel később a szintén a hálózathoz tartozó Modern Magyarországért Egyesületnek a Hogy is van ez? konferencia megrendezésére 900 ezer forintot ítélt meg a GYISM - a minisztériumot ekkor már Gyurcsány Ferenc vezette, a feladat teljesítését pedig Ocsovai Tamás igazolta.
Ocsovai a kecskeméti ügyészségen tett tanúvallomásában azt mondta, hogy a pályázatok elbírálásakor Gyurcsány utasításait követte. Kérdés tehát, hogy vajon Szabó László kinek az utasításait követte. A választ a minisztérium gazdálkodási szabályzata adja meg:
E szerint a 10 millió forintig a helyettes államtitkár, 10-100 millió forint között a közigazgatási államtitkár, 100 millió forint felett a miniszter vállal kötelezettséget.
A Népszabadság becslése szerint a Zuschlag-szervezetek összesen 100 millió forinttal gyarapodhattak a hét év alatt, igaz, nem tudni, ennek mekkora hányadát használták föl szabályosan, illetve szabálytalanul.
Milliók gurultak a hálózatba anélkül, és senkinek nem tűnt fel, hogy a szervezetek képviselői, székhelye, de némelyiknek még az adó- és számlaszáma is megegyezik. Konkrétan: a XXI. Századi Kulturális Egyesület és a Fiatal Lokálpatrióták Egyesületének adószáma egyezik, miként az Atlaszé és az Y-Generáció Egyesületé is. A hasonlóságok fölött nemcsak a minisztérium siklott át nagyvonalúan, hanem a Fővárosi Önkormányzat és az Országgyűlés is, vagy majdnem.
Béki Gabriella, liberális képviselő ugyanis még az Orbán-kormány idején megkongatta a vészharangot, amikor az Országgyűlés a civil szervezetek támogatását vitatta meg. 2000-ben a Hoppá Egyesületnek félmillió, 2001-ben más szervezetekkel együtt 3,7 millió forintot ítéltek meg a képviselők, noha Béki jelezte: ezekből a pénzekből vélhetően kampánypénzek keletkeznek.
Akkor, a parlamenti vitában Halász János, a támogatásokat előkészítő bizottság fideszes alelnöke azt mondta: méltányos és megengedő álláspontot képviseltek, elfogadták a korábban is pályázó civilek korábbi igazolásait.
Tavaly januárban a Fidesz már kapisgálhatott valamit: Szalay Ferenc képviselő ugyanis a parlamentben a hálózat támogatásáról kérdőre vonta Göncz Kinga ifjúsági minisztert.
Legéberebbnek azonban a Nemzeti Civil Alapprogram bizonyult: az alap 2003-as megalakulása óta 14 millió forintot juttatott a hálózatnak. Tavaly nyáron rájöttek: túl sok az átfedés a kedvezményezett szervezetek képviselői, számviteli beszámolói között.
hirado
2007.10.05. 10:50