
Szokatlanul heves volt az MSZP kedd esti, zárt körben megtartott frakcióülése, melyen Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök a frakcióval is megvitatta hétpontos "tisztasági csomagját" - írja a Népszabadság. A lap szerint a képviselők szinte kivétel nélkül erős kritikával illették a kormányfőt, nem egy alkalommal súlyos szavakat vágtak a fejéhez.
A lap úgy tudja, a felszólalások többsége a polgármesterségi összeférhetetlenségről szólt, de többen kifogásolták azt is, hogy a csomag nem tartalmaz javaslatot a hivatali korrupcióról, csak a képviselőket "kriminalizálja". Elsősorban Gyurcsány Ferenc "hozzáállásával" volt bajuk a fölszólalóknak, mivel a kormányfő - így ők - ezúttal sem egyeztetett érdemben a frakciótagokkal.
Az egyik, neve elhallgatását kérő frakciótag az újságnak úgy nyilatkozott: ez ugyanúgy nem volt elegáns, mint amikor biztosra vette, hogy 2010-ben is ő lesz a miniszterelnök-jelölt. Az a baj, hogy túl magabiztos, túl sokszor hallotta, hogy nincs alternatívája. Mi pedig ott hibázunk, hogy nem tesszük számára világossá: nélkülünk nem rohanhat előre, mert hirtelen egyedül marad, mint Medgyessy Péter. Ezt neki kellene a legjobban tudnia. Nem lehet Jeanne d'Arc, mikor egyre inkább Don Quijotéra hasonlít".
Ezzel ellentétes vélemény is elhangzott, miszerint: Nem igaz, hogy (Gyurcsány Ferenc) nem fejtette ki bővebben a hétpontos javaslatot; mindazt elmondta, amit a frakciónak tudnia kellett. Jó lenne, ha a frakció is magába nézne olykor és emlékezne: Balatonőszödön ennek a politikának a zanzáját már hallották. Akkor tapsoltak a végén.
A frakcióülés drámai pillanatoknak sem volt híján: Karsai József battonyai polgármester, miközben hevesen érvelt a miniszterelnök ellen, rosszul lett. Épp azt mondta, hogy "te itt beszélsz, az emberek meg éheznek!", amikor megszédült. Mentőt hívtak hozzá, az ülést levezető Lendvai Ildikó szünetet rendelt el, majd nem sokkal később beszüntették a tanácskozást. Karsait a helyszínen ellátták, csak "pulzusnövekedést" állapítottak meg nála, nem kellett kórházba szállítani.
Karsai úgy érvelt: felháborító, hogy az önkormányzati választások után még ünnepelték a szocialista polgármestereket, most meg el akarja venni tőlük ezt a posztot. Vagyok olyan jó polgármester, mint amilyen miniszterelnök Gyurcsány Ferenc. Sőt, minden bizonnyal jobb képviselő vagyok, mert vele ellentétben egyetlen frakcióülésről sem hiányzom. Ezzel szemben a kormányfő pártelnök és képviselő is egyszerre. Ha ő el tudja látni minden feladatát, akkor én miért ne tudnám?" - mondta Karsai, beismerve, hogy felszólalását utólag maga is "olykor minősíthetetlen stílusúnak" gondolja.
Az MSZP-frakció végül három pontból álló állásfoglalást készített, amelyben elfogadják, hogy a közélet tisztaságáért és a korrupció visszaszorításáért többet kell tenni, de részt kívánnak venni a javaslatok törvényi előkészítésében, valamint ötpárti egyeztetést kezdeményeznek.
Gyurcsány tisztasági csomagját tehát, amelyet a kabinetben csak "tisztítótűz hadműveletnek" neveznek, egyelőre még az MSZP-frakció sem támogatja fenntartások nélkül. A Fidesz már korábban jelezte: nem kér a javaslatokból; az SZDSZ pedig tegnap közölte: nem támogatja a főállású képviselőkről szóló elképzelést, helyeslik viszont az összeférhetetlenségi szabályok kiterjesztését.
A Népszava értesülései szerint a kormány összeférhetetlenségi javaslata nem lesz majd érvényes a községi önkormányzati képviselőkre. Az SZDSZ pedig azt szeretné, hogy a képviselők dolgozhassanak óraadó tanárként. A napilap megtudta azt is, hogy a kampánykiadásokra fordítható, jelenlegi egymillió forintos keretet 5,5 millió forintra emelnék, erről jövő héten dönthet a kormány.
A pártok kampányfinanszírozását illetően két elképezlés van: az egyik az évente folyósított támogatást emelné meg 20-30 százalékkal, a másik a választási évben plusz egy teljes évi támogatást irányozna elő. A javaslatban az is szerepel, hogy egy-egy párt a kampányban semmiképp nem költhet 2 milliárd forintnál többet.
A Népszava internetes oldala készített egy felmérést, mely szerint a szavazók többsége szerint a kormányfő sikerre viszi hétpontos javaslatcsomagját. A válaszadók 55 százaléka szerint Gyurcsány lenyomja a simliseket, 13 százalék szerint a simlisek nyomják le Gyurcsányt, és 32 százalék szerint pedig marad minden a régiben.
hirado
2007.10.04. 09:30