HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Milliós csalások és megfélemlítés egy hevesi idősotthonban?

t: 764

Milliós csalások és megfélemlítés egy hevesi idősotthonban?

Névtelen levél érkezett az elmúlt napokban több hivatalhoz, köztük az APEH Belső Ellenőrzési Osztályához, a Heves Megyei Önkormányzathoz, és a Vám- és Pénzügyőrség Nyomozó Irodájához is. A négyoldalas dokumentum egy évek óta tartó csalás és bűncselekmény sorozatot ír le.

Ha a levélben leírtak valóban megtörténtek, akkor a hevesi Dr. Szegő Imre Idősek és Mozgásfogyatékosok Otthonának vezetője, főnővére és gazdasági igazgatója komoly bírósági tárgyalások elé néz. A névtelenül, feltehetően jelenlegi vagy már elbocsátott dolgozók által fogalmazott levél egyebek mellett arról tájékoztat, hogy az intézmény vezetője által alapított hevesi Naplemente Alapítvány bevételével a vezetők képtelenek elszámolni, ugyanakkor az alapítás óta eltelt évek alatt több lakást, milliós autókat vásároltak maguknak. A levélírók feltételezik, hogy a vezetőnők saját és gyermekeik iskoláztatására, lakásfelújításra, és külföldi utazásokra költik az idősek gondozására befolyt összegeket. Az intézmény főnővérének néhány hónapja lopták el autóját, "két hónapra rá ismét tudott vásárolni magának egy másik személygépkocsit ötmillió forint értékben" - olvasható a levélben.

"2007 áprilisában 19 ember munkaviszonyát szüntették meg leépítés miatt. A leépítések ideje alatt az igazgatónő mégis felvette a fiát nővérnek. A vezetők, hatalmukat fitogtatva, rettegésben tartják az alkalmazottakat és a gondozottakat. A főnővér az idősek és dolgozók előtt ütött meg többször egy kerekesszékes gondozottat" - olvasható a névtelen levélben. Az igazgatónő fiának esküvőjét is az idősek otthonában tartották, a konyhásokat kötelezték, hogy vegyenek részt az előkészületekben és a felszolgálásban. A levél olyan eseteket is felsorol, amelyekben a közgyógy-ellátás előnyeivel éltek vissza a vezetők: "gyógycipőket olyan emberek számára írtak fel, akiknek lábuk sincs. A pelenkákat az intézet pénzért (nem kevés összegért) kívülálló embereknek eladja. Fölíratják közgyógyra olyan gondozottaknak is, akiknek nincs erre szüksége, így adják el a felesleget, mondván, úgysem nyúlnak bele senki nadrágjába ellenőrzéskor."

A levél szerint a vizitdíjat is rendszeresen beszedik a lakóktól, akkor is, ha azok hónapokig orvost sem látnak. Az intézmény autóját magáncélra használja az igazgatónő és a főnővér, eközben a gondozottak nem jutnak el orvoshoz. A mentálhigiénés szakembernek azonnal távoznia kellett, amikor egy hatszázezer forintos számlacsalásban nem volt hajlandó részt venni - írják a névtelenséget kérő levélírók.

A hirado.hu megkeresésére az otthon igazgatónője közölte: nem áll módjában nyilatkozni. Csáki Zsigmond, Heves város polgármestere hivatalos elfoglaltsága miatt még napokig nem elérhető. Az ügyben telefonon értük el Soós Tamást, a Heves Megyei Közgyűlés elnökét, akinek szintén postára adták a kivizsgálást kérő névtelen levelet, de mint mondta, nem tud semmiről, ezért nem is hajlandó nyilatkozni. A Vám- és Pénzügyőrség Heves Megyei Nyomozó Hivatalának parancsnokát is megkérdeztük, tettek-e már lépéseket a vizsgálati kérelem ügyében, ott azt a választ kaptuk, hogy a hivatal nem adhat ezügyben információt.

"Tudomásunk van arról is, hogy az igazgatónő jó kapcsolatot alakított ki egy mátrafüredi panziótulajdonossal: az igazgatónő fia udvarolt a tulajdonos lányának. A panzióban elhelyezett ágyakban Antidecubitus matracok vannak, ezeket a matracokat fekvő betegeknek lehet felíratni az OEP-nél. Abban az időben az Országos Egészségügyi Pénztár ellenőrzései során a főnővér kétségbe volt esve, mert az intézet betegei alá nem tudott matracot biztosítani, holott ezt nekik írták fel. Utasította a dolgozókat, ha megnézik, mondják azt, hogy a mosodában vannak."

Az idősek otthona lakóinak nagy része mozgásfogyatékos, sokuknak családja sincs. A levél szerint a főnővér ki is használta ezt a helyzetet, előfordult, hogy a gondozottaktól kért támogatást a Naplemente Alapítvány részére, holott az alapítvány hivatott az idősek megsegítésére. Egy idős beteg - mondván, nincs senkije és haláláig az otthonban marad - eladta lakását. Ezután a főnővér felszólítására befizetett egy százezer forintos összeget az alapítványi számlára, majd sírva panaszolta ápolóinak, hogy a kapott számlán kevesebb pénz szerepel.

A levél több mint húsz szabálysértést, bűncselekménynek minősülő esetet sorol fel, majd írói kiemelik: "sajnos a félelem és a rettegés miatt nem merjük a nevünket vállalni". A dolgozókat kirúgással és fegyelmi eljárásokkal fenyegetik.

A névtelenséget kérő levélíró közölte, a dokumentumot már a múlt héten elküldte a tizenegy címzettnek, köztük a Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Belső Ellenőrzési Osztályának, a Vám- és Pénzügyőrség Nyomozó Irodájának és a Heves Megyei Önkormányzatnak.

hirado

2007.10.03. 10:13

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek